İşletmelerin rekabet stratejilerinde dış kaynak kullanımı: Dış kaynak kullanımını motive eden faktörler ve riskleri üzerine bir araştırma
Outsourcing as a competitive strategy: A research on factors motivating outsourcing and risks
- Tez No: 291302
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada işletmelerin rekabet stratejilerinde dış kaynak kullanımı: dış kaynak kullanımını motive eden nedenler ve riskleri üzerine çalışılmıştır. Dış kaynak kulanımını motive eden nedenler ve risklerinin dış kaynak kullanımı üzerinde etkisi olup olmadığı yönünde ipuçları verilmeye çalışılmıştır.Araştırma, dış kaynak kullanımını etkileyen faktörlere verilen cevaplarla başlamaktadır. Araştırma toplam 207 cevaplayıcı kapsamaktadır. Verileri elde etmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma hipotezini test etmek için çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda dış kaynak kullanımını motive eden nedenler ve risklerinin dış kaynak kullanımı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research we tried to determine on ?outsourcing as a competitive strategy: a research on factors motivating outsourcing and risks?. To survey a vessel of factors motivating outsourcing and risks.This research starts with rating formative answers of outsourcing factors. This research covers 207 answers. To get info they use survey method. To make a test of research hypothesis we use Multiple Lineer Regresion Analyse. End of the research they decided motivating outsourcing and risks are prevail on oursourcing.