İl özel idarelerinde iç denetim ve iç kontrol
Internal audit and internal control in special privincial administrations
- Tez No: 291416
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son yıllarda ardı ardına yaşanan küresel krizler ve kamu kesiminde yapılan köklü değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışının bir gereği olarak kamu ekonomisinin yerini piyasa ekonomisi, merkeziyetçi yapının yerini de daha adem-i merkeziyetçi bir yönetim anlayışı almış ve kamu yönetiminde şeffalık, hesap verilebilirlik, etkinlik, verimlilik, ekonomiklik, stratejik planlama, performans yönetimi ve denetimi gibi ilkeler önem kazanmıştır. İç Denetim ve İç Kontrol, küreselleşme ve yerelleşme ile yetki, görev ve sorumlulukları arttırılan il özel idareleri için vazgeçilmez bir yönetim ilkesi olma konumunu güçlendirmiştir. Bu bağlamda il özel idarelerinde; iç denetçileri iç denetim faaliyetlerinden, üst yöneticiler ise malî yönetim ve iç kontrol sisteminin işleyişinden sorumlu tutulmuşlardır. İç denetim ve iç kontrol uygulamaları faaliyete geçirilmiş ve sistemli bir şekilde raporlama, iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By force of the new public concept arising from the radical changes made in public sector and the global crises experienced recently one after the other, the public economy has been replaced by the market economy and the centralist structure has been replaced by a more decentralist administration concept and the principles in public administrations such as transparency, accountability, effectiveness, efficiency, economy, performance management and inspection have gained importance. Internal Inspection and Internal Control have been fortified in order to be in a position of inevitable for the special provincial administrations whose authority and the responsibilities have been increased with globalization and localization. In this respect, in special provincial administrations; the internal inspectors are held responsible from the internal inspection activities and the senior management is held responsible from financial management and internal control system operation. Internal A and Internal Control applications have been activated and the reporting and the improving studies have been started in a systematic way.