Tünel kalıpla inşa edilen binaların deprem yükleri etkisindeki davranışının incelenmesi
Earthquake behaviour of structures that built with tunnel form
  1. Tez No: 291844
  2. Yazar: ENDER SARIÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, tünel kalıp sisteminin gelişimi ve kullanım alanları özetlenmiş, ülkemizde ve dünyada kullanılan tünel kalıp çeşitlerinden ve sistemin parçalarına değinilmeye çalışılmıştır. Tünel kalıp sisteminin kullanım avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Betonarme perdelerden oluşan taşıyıcı sistemlerin özeti verilmiş, perde ve bağ kiriş elemanlarının dinamik etkiler altında davranışı açıklanmıştır. Tünel kalıp sistemiyle inşaa edilmiş, iki doğrultuda farklı yatay rijitliğe sahip dairesel planlı binalarda, kat adedinin, farklı zemin cinsi ve deprem bölgelerinin değişimi incelenmiş ve konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalardan da kısaca bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning, it has been summarized about improving in use and use of tunnel form, in addition it has been mentioned the type of tunnel form and component of tunnel form that are being used in Turkey and in rest of the world. At second part, advantage and disadvantage of using this type of form has been mentioned. At third part, a supporting system that is consisted of reinforcement concrete materials has been explained. Besides, behaviors of components of core walls under dynamic effects have been explained. At fourth part, effect of number of floor, effect of different solid type, and effect of different area at circular buildings, which have been built from tunnel forms and, which have two different horizontal rigid values has been studied. In addition, the studied that have been done previously have been mentioned as well. Finally, the information that has been gained during this study has been evaluated and interpreted.