Silivri Fatih Mahallesi'ndeki Anastase Stamoulis evi restorasyon projesi
Anastase Stamoulis house restoration project in Silivri Fatih District
  1. Tez No: 291910
  2. Yazar: MUHSİNE HANDE DİLBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. YILDIZ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Tez çalışmasının yapıldığı Anastase Stamoulis Evi; İstanbul'un Silivri İlçesine bağlı ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 28.09.1993 gün ve 3216 sayılı karar ile Kentsel Sit Alanı olarak belirlenen Fatih Mahallesi'nde, Tavanlı Çeşme Sokak'ta yer almaktadır.A. Stamoulis Evi, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 02.10.1989 gün ve 1629 sayılı kararı ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Bina Silivri'nin Kentsel Sit Alanı içinde sınırlı sayıdaki kâgir yapılarından biri olması sebebiyle tez konusu olarak seçilmiştir.19.yy yapısı olan A. Stamoulis Evi'nin yapım yılı ve kim tarafından yapıldığı ile ilgili net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Binanın ilk kullanıcısı tarihi eserlere özel bir ilgisi olduğu bilinen koleksiyoncu A. Stamoulis olup, eldeki veriler doğrultusunda 19. yy sonundan 1925 yılına kadar bu evde yaşadığı bilinmektedir. Mübadele sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kalan A. Stamoulis'ten sonra, yapıya ilişkin ulaşılabilen en eski belge olan ve 1937 yılına ait olduğu tahmin edilen bina vergisi tahrir cetvelinde, söz konusu tarihte Silivrili ailesinin yerleştiğini işaret etmektedir. Yapının Stamoulisler'in terk ettiği 1925 yılı ile tapu kayıtlarına geçtiği 1937 yılı arasındaki durumu ile ilgili kesin bir veri sağlanamamıştır. Günümüzde Silivrili ailesi mülkiyetinde olan yapı, 1995 yılından bugüne kadar geçen sürede kullanılmamaktadır.Silivri Kalesi batı sur duvarı üzerinde bulunan A. Stamoulis evi iki katlı olup, ayrıca bir bodrum katı da bulunmaktadır. Yapı, ev sahiplerinin yaşadığı 150 m2 taban alanına sahip, bodrumlu ve iki katlı ana bina ile buna bitişik, yaklaşık 43,23 m2 taban alanına oturan, bodrum ve zemin kattan oluşan hizmet mekanlarının bulunduğu iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu iki kısım bodrum ve zemin katta birbirlerine koridorlarla bağlanmaktadır.Tez çalışması, Anastase Stamoulis Evi'nin detaylı bir şekilde belgelenip sahip olduğu özgün niteliklerinin tanımlanmasını ve özgün işlevine uygun biçimde konut olarak varlığını sürdürebilmesine yönelik restorasyon projesinin hazırlanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis is about the Anatase Stamoulis House, which is located at number 40 Tavanlıçeşme Street, Fatih District, Borough of Silivri, İstanbul. Fatih District is an Urban Conservation Area upon the decision of ?the Regional Board of Conservation of Cultural and Natural Assets, İstanbul No:1? decision #3216, dated 28.09.1993. The A. Stamoulis house itself is also registered as a cultural asset for conservation upon the decision of ?the Regional Board of Conservation of Cultural and Natural Assets, İstanbul No:1?, decision #1629, dated 02.10.1989. This building is one of the limited number of masonry buildings within the Urban Conservation Area in Silivri and therefore, was selected as a topic for this thesis.Detailed information about by whom and when the house was built could not be found about the A. Stamoulis House which is a 19th century building. The first known owner of the house is A. Stamoulis, a collector of antiques, who lived there until 1925. The oldest document after A. Stamoulis had to leave the house due to the barter in 1925, is a tax document dated around 1937 which certifies the Silivrili Family as the owner of the house. No further information on the house was found between the years 1925 and 1937. The house is still in Silivri Family?s ownership and has not been used since 1995.The A. Stamoulis house, located on the west rampart of Silivri Castle, is a double storied building with a basement. The house is composed of two compartments, one of which is a 150 m2 main area and the other a 43.23m2 area for the maids. These two compartments are connected though hallways in the basement and first floor.The objective of this thesis is to document and describe the authentic properties of the A Stamoulis House in detail, and to offer a restoration project to enable the residential use while conserving its authenticity.