İstanbul'da kapalı sitelerin konut hoşnutluğu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of residential satisfaction in gated communities in Istanbul
- Tez No: 292254
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İSTANBUL'DA KAPALI SİTELERİN HOŞNUTLUK DEĞERLENDİRMESİÖZETKapalı site oluşumlarının dünya çapında konut üretiminde kendilerine önemli bir yer edindiğini ve bu oluşumun özellikle de gelişmekte olan ülkelerin genel konut karakterlerine bakılmaksızın benzer bir kurgu çerçevesinde şekillendiğini gözlemleyebiliriz. Kapalı site oluşumları bu anakentlerin hemen hepsinde konut üretiminde kendilerine bir yer edindikleri gibi bu yönelimin İstanbul için de son yirmi yıldır gözlemlenebildiğini söylemek mümkündür. Türkiye'de özellikle de İstanbul'da 1980'lerde başlayıp 1990'larda hız kazanan ve günümüzde şehirlerde büyük bir alana yayılan kapalı siteler, ortaya koydukları kentleşme kurgusu ile farklı sınıf ve grupların ayrışmasına neden olduğu gibi, toplumsal yapı içerisinde mevcutta var olan farklı gruplaşmalar ve ayrışmanın kapalı site oluşumunu desteklediği ve kapalı site oluşumu tarafından desteklendiği de gözlemlenebilmektedir.Kullanıcıların konutlarından beklentilerini bu ayrışma kapsamında şekillendiren psikolojik girdiler, konuttan genel beklentilerini tanımlayan çevre şartları ve bu girdiler dâhilinde kullanımdan duyulan hoşnutluk verileri de bu tez kapsamında değerlendirilecektir. Anket çalışması ile kapalı site kullanıcılarının yerleşimlerinden beklentileri ve mevcut kullanımdan hoşnutlukları ölçülerek yerel girdiler dâhilinde İstanbul'da kapalı sitelerin hoşnutluk verileri saptanacaktır. Böylece demografik ve fiziksel çevre ile hoşnutluk verilerinin ölçümlerinin ardından kullanıcıların beklentilerini ölçmeye yönelik sorularla da, bu tip konut yerleşimlerinden asıl beklentisinin güvenlik, kentsel ayrışma, rant beklentisi, bina emniyeti, aidiyet ve statü olgularından hangilerinde yoğunlaştığı ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF RESIDENTIAL SATISFACTION IN GATED COMMUNITIES IN ISTANBULSUMMARYIt is possible to observe the settling of gated communities in Istanbul in the last twenty years as wide spreading of this kind of layout at almost all of the metropolises around the world. At present day gated communities which spread for a large area at cities started at 1980's and accelerated by 1990's in Turkey especially at Istanbul ,this display a decomposition between different groups and classes due to speculations in urbanization with the help of existing decomposition in society.With the scope this study, Psychological inputs which affect the householders? residential expectations in this social decomposition, environmental conditions that define the common residential expectations and also data of the residential satisfactions according to usages are going to be analyzed.With the help of a survey study, expectation and residential satisfaction of existing use in gated communities will be measured and data of gated communities in Istanbul as local inputs will also be determined.Thus, after measuring the data of satisfactions with demographic and physical environment, this study is aimed to find out where the expectations are focused in a scale between building security, social decomposition, profit expectations, state of belonging to a pad and social position.