Tedarikçi ilişkileri yönetimi ve bir endüstriyel şirket uygulaması
Supplier relationship management and a case study in a manufacturing company
  1. Tez No: 292335
  2. Yazar: EMRE ÖZDURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüz iş ortamı, içerisinde geçmişe göre daha fazla rekabeti ve karmaşıklığı barındırmaktadır. Rekabet edilen ortam günden güne daha fazla liberalleşmekte, yeni iletişim teknolojileri, yeni gereksinimler ve yeni elektronik uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Bu yenilikler beraberinde müşteri talep artışını, ürünlerin yaşam sürelerinde düşüşü beraberinde getirmektedir. Bu tür artışlara ek olarak ürünlerden daha fazla yarar beklenmektedir.Bu süreci doğru şekilde yönetebilmek için firmalar müşterilerinin ne istediklerini net olarak algılamalı ve bu isteği gerçeklemek için başta tedârik olmak üzere, üretim, nakliye vb. konularındaki yetkinliklerini arttırma yoluna gitmelidirler. Bu yetkinlik artışı ise son yıllarda müşteri tarafında ?Müşteri İlişkileri Yönetimi? ve tedârikçi tarafında ise ?Tedârikçi İlişkileri Yönetimi? süreçleri ile sağlanmaktadır.Tedârikçi ilişkileri yönetimi süreci, tedârik gereksiniminin belirlenmesi ile başlayıp, nihaî malzemenin firma içindeki tâkibine kadar yürütülen tüm süreçleri içermektedir. Bu ayrıntılı tâkibin yapılabilmesi için SRM sistemlerinin bilişim ve bilgisayar destekli iletişim sistemleriyle desteklenmesi gereklidir.Bu çalışmada Tedârikçi İlişkileri Yönetimi kavramı modellemesi üzerinde durulmuş olup, bu kavramın içerisi doldurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla Giriş, Tedârik ve Satınalma Fonksiyonu, Tedârikçi İlişkileri Yönetimi, Uygulama ve Sonuçlar'dır.Bölüm-2'de tedârik/satınalma fonksiyonuna ilişkin temel kavramlar tanımlanmıştır. Bu bölümde tedârik ve satınalma süreçlerinin önemi, işlevi, amacı ve görevleri belirtilmiştir. Ayrıca satınalma süreci, süreç içindeki bilgi akışı, satınalma ve tedârik stratejileri hakkında açıklamalar yapılmıştır.Bölüm-3'de tedârikçi ilişkileri yönetimi kavramı üzerinde durulmuş ve tedârikçi ilişkileri yönetimini oluşturan bileşenler tanıtılarak tedârikçi ilişkilerinin geleceğindeki eğilimler listelenmiştir.Bölüm-4'de ise bir endüstriyel firmada tedârikçi ilişkileri yönetimine ilişkin bir modelleme yapılarak bu modelin tanıtımı ve model adımlarının uygulaması yapılmıştır.Bölüm-5'de ise, yapılan uygulamadan elde edilen gözlemler ve sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the past, there is more competition and business complexity in business environment. The environment is becoming more liberal. Day by day new communication technologies, new reuirements and new electronic applications appear. These kind of new situations increase customer demands and decrease product life cycles. In addition to these, customers? expectations from products are increasing.In order to manage this process efficiently, firms should understand customers willings accurately and punctually. Moreover to satisfy the customers willings, firms should increase their competencies in many ways such as; delivery, production, etc. To increase these competencies firms use Customer Relationship Management (CRM) on the customer side and Supplier Relationship Management (SRM) on the supplier side.Supplier relationship managament process begins with the requirement of supply and ends at begining of delivery process of finished goods. With SRM systems firms are able to monitor all process about thier supplies. In oder to monitor this process efficiently, commnunication and information management technologies should also support SRM systems.In this thesis, we will debate on a new SRM modelling. This thesis is consist of five parts. These parts are; Indrocution, Supply and Purchase Fonction, Supplier Relationship Management, Case Study and Results.In part-2 is about basic concepts of supply and purchase functions. In this part importance, function, aim and duties of these functions are mentioned. The process, information flow, duties, aims and expectation of these functions are also mentioned in this part.Part-3 is about supplier relationship management concept. Components of SRM, SRM process and and future of SRM are also mentioned in this part.Part-4 is about a case study of a SRM model. A new SRM model is built up for a manufacturing company. All steps in the model are explained with data.Part-5 is about the results of case study. Observations and results are mentioned in this part.