Sürdürülebilir mimarlığın ekosistemin kentle simbiyotik ilişkisi bağlamında incelenmesi
The analysis of sustainable architecture in the basis of symbiotic relation between city and ecosystem
- Tez No: 292398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH AYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilir mimarlığın genel problemleri, kentin ekosistemin bir parçası olduğu kabulünden yararlanılarak araştırılmıştır. Bu çalışma içerisinde mimari yapının ve kentin ekosistem ile olan ilişkisinin mimari tasarıma etkisi açıklanmış, bu etkinin mimari yapının sürdürülebilirliğine nasıl katkı yapacağı örnekler üzerinden giderek araştırılmıştır. Günümüz kentleri oluşan yoğun endüstriyel faaliyetler ve giderek artan nüfusları ile dahil oldukları ekosistemlere yoğun etkide bulunmaktadırlar. Sonuç olarak ise yine kentler ekosistemdeki homeostatik dengenin değişmesi ile olumlu veya olumsuz etkilenir. Mimari yapılar da bu olumlu veya olumsuz etkinin parçalarıdır. Tez dahilinde ekolojik mimari yapıların, yapılı çevre ve doğal çevre ile ilişkileri örneklenerek bu kurulan simbiyotik ilişkilerin hangi şartlarda başarılı olduğu saptanmıştır.Günümüz yeşil mimarisi, teknik altyapılar, yeşillendirilmiş katlar veya geri dönüşümlü sistemler içerebilir. Bu yapılar yapılmalarından itibaren tasarlanmaları sırasında bu ilişki düşünülmüş olsa da olmasa da dahil oldukları sistem ile birebir ilişki içerisine girerler. Bu araştırma kapsamında binaların dahil oldukları sistem ile ilişkilerinin nasıl planlanabileceği, hangi kıstaslar ile kent ve ekosistem ile simbiyotik bağlantı kurabileceği araştırılmıştır.Dünya üzerindeki her ekosistemin kendi içerisinde özelleşmiş madde çevrimleri, homeostatik dengesi ve diğer ekosistemler ile ilişkileri vardır. Kent ekosistemleri de onları kapsayan doğal ekosistemlerin parçası olarak, kapsayan ekosistemin homeostatik dengesinde ve madde çevrimlerinde yarattıkları pozitif etkilerle, bozulmuş sistemi daha dengeli bir şekle geri çevireblirler. Mimari yapılar da kent ekosistemi içerisinde kent ve doğa arasında bir geçiş mekanı oluştururlar ve bir nevi kentin kabuğu rolünü üstlenirler. Bu kabuk kent ile doğa arasında doğru tasarlanmış bir bağlantı ile kentin sürdürülebilirliğinde etkin rol oynar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main problems of sustainable design try to be solved with the basic idea of city is a part of ecosystem which enclose it. The main idea of the thesis is to find the effect of the building to the idea of symbiotic relation between city and ecosystem. Today?s cities affect the surrounding ecosystems massively. These massive effects changes the ecosystem and the life which is in the ecosystem. Also cities are affected from that results because of ecosystems homeostatic balance and material flow changes unsustainably. This work tries to example how the building successfully affect the relation between city and the surrounding ecosystem and how can these relation effects change the designing of ecological buildings.Today?s cities are mostly surrounded by damaged natural habitats. These natural habitats can be repaired with artificial affects by human industrial ecosystems or urban metabolisms. Tomorrow?s urban green architecture will become the skin which connects the natural habitat and the urban habitat. That skin can control the homeostatic balance between cities and natural habitats material flows and life cycle flows. That flows can be designed with the idea of industrial ecosystem which means the surrounding ecosystem?s only input is day-light and only output is leaking heat to space. Architecture can become a major actor in these flow designs and social sustainablity of tomorrow?s cities.