Kuaterniyon matrisler ve özdeğerleri
Quaternionic matrices and eigenvalues
- Tez No: 292522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezin içerisinde kullanılacak olan, dual sayılar ve dual sayılar teorisi ile ilgili bazı temel kavramlar verilmiştir.İkinci bölümde kuaterniyonlar ve genel özellikleri hakkında özet bilgiler verildikten sonra kuaterniyonların matris gösterimi verilip bu matrislerin deterninantları hesaplanmıştır.Tezin son kısmı olan üçüncü bölümde ise kuaterniyonlar cebiri değişmeli olamdığından öz değerleri sağ ve sol öz değerler olmak üzere iki biçimde ele alınmıştır. Bu özdeğerlerin benzerlik sınfları yazılarak bunlara karşılık gelen öz vektörler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first chapter, it is given the dual numbers will be used in the thesis and some main concepts related to the theory of dual numbers.In the second chapter, after it is given the brief informations about quaternions and their general properties, ıt is calculated the determinant of the matrices by given matrices representation of the quaternions.Finally, in the third chapter, because of the quaternion linear algebras can?t be commutative, eigenvalues had been analyzed as right and left eigenvalues. After the similarity classes of the eigenvalues had been written down, it was found that eigenvectors corresponding to them.