Çift çekirdekli singüler integraller ve maksimal integral operatörler için kestirimler
Estimates for the maksimal singular integral in terms of the singular integral: The case of even kernels
  1. Tez No: 292527
  2. Yazar: GÜLHAN UNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, T^*f maksimal singüler integralin sınırlanma problemi Tf singülerintegral yardımıyla çözülmüştür. Burada T^*f in L^2 (R^n )normuna göre sınırlılığını gösterilmiştir. Riesz dönüşümleri singüler integral operatör olduğu içinT çift yüksek mertebeli Riesz dönüşümü ise bu durumdaT^*f(x) küçük eşit CM(Tf)(x)eşitsizliğinin varolduğu gösterilmiştir. Burada C, sabit veM de Hardy-Littlewood maksimal operatördür.Ayrıca T^* ve M(T) arasındaki eşitsizliği elde etmek için ve düzgün çift homojenCalderon-Zygmund operatörü içinT ile T^* nin kestirimlerinin denk olduğu incelendi.Esas amaç sonuçları T operatörünün çekirdeğine ve cebirsel koşullara göre eşitsizlikleri veL^2 uzayına karakterize elde etmektir. P_j, j. mertebeden küresel harmonik olmak üzereçift çekirdekli klasik Riesz dönüşümü için kestirimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studythe problem of controlling the maximal singular integralT^*f by the singular integral Tf. The most basic formof control one may consider is the estimate of the L^2(R^n)norm of Tf. We show that if T is an even higher order Riesz transform, then one has the strongerpointwise inequality T^*f(x) < = CM(Tf)(x), where C is a constant and Mis the Hardy-Littlewood maximal operator. We prove that L^2 estimateof T^*f by T is equivalent , for even smooth homogeneous Calderon-Zygmund operators, to the pointwise inequality between T^* and M(T).Our main result characterizes the L^2 and pointwise inequalities in terms of analgebraic condition expressed in terms of the kernel of T. Let \Omega= \Sigma P_j the expansion of \Omega in spherical harmonics P_j.Then our characterizing condition states that T is of the form R \circ U,where U is an invertible operator in Aand R is a higher order Riesz transform associated with a homogeneous harmonic polynomialP which divides each P_j in the ring of polynomials in n variables with real coefficients.of degree j.