Motivating very young learners of English in a classroom setting
Okul öncesi öğrencilerinin sınıf ortamında İngilizce öğrenme motivasyonlarının sağlanması
  1. Tez No: 292858
  2. Yazar: ESMA BİRİCİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çocuklar yeni şeyler öğrenme konusunda her zaman istekli görünürler. Ancak dil öğrenimi konusunda onlarda istek uyandırmayacak faktörler olmadığı takdirde bu süreç onlara çok anlamsız gelebilir. Yeni şeyleri farkında olmadan öğrendikleri tartışmasızdır ancak öğrenme ortamında onları güdeleyecek etkenler olması gerekmektedir. 5-12 yaş arası öğrenci grubu için güdülenmenin öğrenme üzerindeki rolü bugüne kadar sıkça araştırılan bir konu olmuştur. Öğretme-öğrenme sürecinde öğrencilerin güdülenme oranlarının o sürecin etkili geçmesi üzerindeki etkisinin büyük olduğu sıkça vurgulanmıştır.Bu çalışmanın amacı 5-6 yaş öğrenci grubu için İngilizce öğreniminde güdülenmenin önemi, güdülenme eksikliğinin ya da kaybının nedenleri ve öğretmenin öğrencilerde güdülenme uyandırma ve onları ders boyunca istekli kılma adına yapabileceklerini tartışmaktır.Bu araştırma ile eğitim ve öğretimin temel bir parçası olan güdülenme alanına yeni fikirler ve bakış açıları ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda aşağıdaki sorulara cevap aranmaktadır;?Hangi iç ve dış faktörler güdülenmeyi sağlar??Hangi iç ve dış faktörler güdülenme kaybına yol açar??Öğrencilerin güdülenmelerinin yüksek olması onların sınıf içindeki etkinlikleri algılayışlarını ve bu etkinliklere katılımlarını nasıl etkiler??Öğrencilerin güdülenmelerinin düşük olması onların sınıf içindeki etkinlikleri algılayışlarını ve bu etkinliklere katılımlarını nasıl etkiler?Bu çalışma, 5-6 yaş aralığındaki 45 öğrenci ile sürdürülmüştür. Öğrencilerin güdülenme seviyeleri öğretmen yaklaşımı, sınıf atmosferi ve derste yapılan aktiviteler&kullanılan materyaller olmak üzere üç ana açıdan incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children seem to be motivated to get new things into their lives. However, it may sometimes be meaningless for a child to be interested in learning a foreign language for its own sake. The fact that they catch new things with no consciousness is undisputable but there is a crucial point that in a learning atmosphere, they need to be strongly motivated to learn the language. Role of motivation for young learners in foreign language education has been studied extensively so far. It has been consistently stated so far that the effectiveness of learning and teaching process is measured according to the level of motivation of learners during that process.The aim of this current study is to discuss the importance of motivation in teaching English to very young learners, the reasons of demotivation and as to what teachers could do to increase motivation and keep students motivated in classrooms of 5-6 year-old learners. With the help of this research, it is aimed to contribute insights to the field of motivation which in fact is regarded as the basis of all kinds of education. Based on this premise, we aim to seek answers to the following questions:?What internal/external factors lead to motivation??What internal/external factors lead to demotivation??How does motivation affect learners? perception of and involvement in activities??How does demotivation affect learners? perception of and involvement in activities?The study has been conducted on 45 participants, whose age range is between 5-6 years. The data are based on the performance of the participants analyzed in terms of three main aspects; teacher attitude, classroom atmosphere and activities andmaterials used in class.