Ders çalışma becerileri eğitiminin ilköğretim II. kademe 8. sınıf ingilizce(yabancı dil) ders başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of study skills instruction(training study skills) to academic success and continuity for the course of english(foreign language course) in primary school for second grade 8th
  1. Tez No: 292891
  2. Yazar: ŞADİYE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OĞUZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim 2. Kademe 8.sınıf İngilizce(Yabancı Dil Dersi) ?Success Stories: A Living Scientist?, ?Personality Types: Identifying Strengths and Weaknesses? ile ?Language Learning: A Good Language Learner? ünitelerinde ders çalışma becerileri eğitiminin öğrenci başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini incelemektir.Çalışma grubunu, İstanbul ili Arnavutköy ilçesi Sabri Akın İlköğretim Okulunun, 2009-2010 eğitim öğretim yılındaki 8-A ve 8-B sınıflarının 13-15 yaş arası 40 öğrencisi oluşturmaktadır.Öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenmenin kalıcı olması yönünden, ders çalışma becerileri eğitimiyle işlenen ders ile geleneksel öğretim yöntemleriyle(ders çalışma becerileri eğitimi verilmeden) işlenen ders arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Konu ile ilgili literatür taraması yapıldığında ve yapılan çalışmalar gözden geçirildiğinde yapılan t- testi sonuçlarına göre ders çalışma becerileri eğitiminin öğrenci başarısını arttırdığı ve öğrenmede kalıcılık sağladığı tespit edilmiştir.Araştırma, İlköğretim 2.kademe 8.sınıf İngilizce(Yabancı dil) dersinde, ders çalışma becerileri eğitimi ile birlikte verilen ders ile geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenen bir dersin, öğrenci başarısına ve kalıcılığına etkisi neden sonuç ilişkilerini belirlemeyi amaçladığı için deneme modeline uygun olarak yapılandırılmıştır.Araştırmada kullanılan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ön test, son test ve kalıcılık testi aracılığıyla toplanmıştır. Hazırlanan testler öğrencilere deney öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak incelenmiş anova, ancova, t- testi ve betimsel istatistik verileri ile sınanmış, .01 düzeyinde anlamlılığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating the effect of study skills instruction to the success of students and continuity of knowledge for the units ?Success Stories: A Living Scientist?, ?Personality Types: Identifying Strengths and Weaknesses? and ?Language Learning: A Good Language Learner? of English(Foreign Language) course in primary school for second grade 8th class.Working group was consisting of forty students between 13-15 years old of class 8-A and 8-B of 2009-2010 education-instruction year in Sabri Akın Primary School from Arnavutköy district, İstanbul. Those groups were chosen randomly.The differences between courses taught by study skills instruction and traditional methods were determined with respect to academic success of students and having continuity on learning. By looking over literature review and researches about the subject of study skills instruction and according to t-test was determined enhancing success of students and providing continuity on learning.The study was configured as suitable to experimental model because of intending to determine cause-result connection for the effect of lessons which were performed by study skills instruction and traditional education methods to academic success of student and retention level of student in the course of English by using controlled(checking) observation.Data used in the study were gathered via ?pre-test, post-test and retention test which was improved by researcher. Prepared tests were applied to the students before and after the experiment. Obtained data were tested by anova, ancova, t-test and descriptive statistics with SPSS packet program at .01 level.