Testing weak form market efficiency for emerging economies: A nonlinear approach
Gelişmekte olan ekonomilerin zayıf formda piyasa etkinliğinin test edilmesi: Doğrusal olmayan test yaklaşımı
  1. Tez No: 292929
  2. Yazar: NAZLI CEYLAN OMAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE CEYLAN KARADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Avrupa para birliğindeki geçiş ekonomilerinin zayıf formda piyasa etkinliği birim kök testi kullanılarak test edilmiştir. bu amaç için doğrusal birim kök testleri ve doğrusal olmayan birim kök testleri kullanılmıştır. tek denklem için yeni önerilen kapetanios et al. (2003) ve panel doğrusal olmayan birim kök testi için ucar and omay (2009) testleri kullanılmıştır. bu testleri kullanmakta amacımız, doğrusal olmayan birim kök testlerinin doğrusal birim kök testlerine gore istatistiksel gücünün dha fazla olmasıdır. bunun yanı sıra panel birim kök testleride tek denklem birim kök testlerine gore testing gücünü artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper we address weak form stock market efficiency of European Monetary Zone and Transition Economies, by testing whether the price series of these markets contain unit root. For this purpose we employ the nonlinear unit root test procedure recently developed by Kapetanios et al. (2003) and nonlinear panel unit root test Ucar and Omay (2009) that has a better power than standard unit root tests when series under consideration are characterised by a slower speed of mean reversion