Sınıf öğretmeni adaylarının bilgisayara ilişkin öz yeterlik algılarının incelenmesi (İzmir ili örneği)
An analysis of primary school candidate teachers' perceived self-efficacy about Computers (sample of İzmir)
- Tez No: 292937
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının bilgisayara yönelik öz-yeterlik algılarının tespit edilerek; belirlenen değişkenler açısından incelemektir.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde 2008-2009 akademik yılında sınıf öğretmenliği lisans programına devam eden öğretmen adayları oluşturmuştur. Örnekleme yöntemi olarak, oranlı eleman örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Petek Aşkar ve Aysun Umay tarafından 2001 yılında geliştirilmiş olan ?Bilgisayara İlişkin Öz-Yeterlik Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Elde edilen veriler, frekansların ve yüzdelerin belirtildiği ve betimsel istatistiklerin kullanıldığı tablolar halinde sunulmuştur. Alt problemlerde yer alan değişkenler açısından, farklılıkları test etmek amacı ile bağımsız gruplar için t- testi ve tek yönlü varyans analizi istatistik teknikleri kullanılmıştır. Bu istatistik teknikleri SPSS 15.0 (statistical package for social sciences) kullanılarak uygulanmıştır.Araştırmada, sınıf öğretmeni adaylarının, bilgisayara ilişkin öz-yeterlik algılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının bilgisayara ilişkin öz-yeterlik algılarının cinsiyet, devam ettikleri sınıf, bilgisayarı kullanım sıklıkları ve kişisel bilgisayara sahip olma değişkenleri açısından incelenmesi sonucu; anlamlı farkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to establish candidate teachers? computer self-efficacy and to investigate it for variable.The descriptive method has been used fort he resaerch. The research sample has been composed of univesity students who attended the departmant of elemantary school teaching in 2008-2009 Academic Year in Ege University and Dokuz Eylül University. The data of the research have been collected by means of the scale titled ?The Scale of Computer Self-efficacy? by Aşkar and Umay in 2001 and ?The Personal İnformation Form? developed by the researcher.The findings have been presented by the tables using the frequencies, percentages and descriptive statistics. T-test for independent groups and one-way analysis of variance have been used to test if there is a difference in terms of variables in sub-problems. These statistical techniques have been performed using SPSS 15 (statistical package for social sciences).The finding of the research indicated candidate teachers? computer self-efficacy are middle level. In the computer self-efficacy of candidate teachers significant differences are stated in the terms of frequency of usage, gender, owing a computer and class taken.