Modern mitoloji üretiminde fantastik Franco-Belge BD (çizgi roman)
Fantastic Franco-Belge BD (comic strip) in the production of modern mythology
- Tez No: 292938
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Günümüzde Francophone coğrafyanın dışında da etkisini sürdüren `Franco Belge BD' (çizgi roman) ve onun başlıca üretim motivasyonlarından `fantastik'in işbirliği; daima gündemde kalan iki başlığı birleştirmenin ötesinde, modern mitoloji üretiminde üstlendiği rol açısından da önemlidir.Bugün kendi başına bir sanat disiplini haline gelen, kendi eğitim kurumlarına ve etkinliklerine sahip olan `çizgi roman'ın ve onun içerisindeki `Franco Belge BD'nin ayrıntılı biçimde ele alınması; `Fantastik Franco Belge BD'nin temel özelliklerinin belirlenmesi; toplumdışı kimliği ve alternatif çizgi roman üretimindeki yerinin anlaşılmasına, güncel konumunun belirlenmesine yarar sağlamıştır.Franco Belge çizgi romanın fantastikle olan ilişkisinden yola çıkarak; Fantastik Franco Belge BD'nin popüler örneklerinde `güncellenen içerik ve biçimin, fantastik göstergelerin' izini sürmek ise; bu işbirliğinin ürettiği ve modern mitolojiyi besler görünen temsillerin değerlendirilmesine olanak vermektedir.¬¬¬Söz konusu veriler ışığında Fantastik Franco Belge BD'nin popüler mitoloji üretiminde üstlendiği rolün, içerik ve biçim açısından ele alınarak tartışılıp saptanması, güncel üretim açısından da önemli ipuçları içerir.`Fantastik' ve diğer çizgi romanlardan farklı bir yol haritası izleyen `Franco Belge BD' işbirliğinin; `modern mitoloji üretimindeki yerini' belirlemeye çalışmak; Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin Grafik Bölümleri'nde; çizgi romana, çizgi roman yapımına ve tüm bu üretimi etkileyen fantastiğe duyulan ilgi dikkate alındığında, konuya ilişkin bilimsel bir kaynak ve ayrıntılı bir literatür çalışması ortaya koymak amacını gütmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays; being effective in a broader area than thhe Francophone geography, Franco Belge Bd (comic strip) and one of its major production motives-fantastic?s collaboration; while uniting the two current subjects, also gains importance in the generation of modern mythology.Analysis of `comic strips? which is today an art discipline by itself having its own institutions and events, and Franco Belge BD within it; determining the basic features of Franco Belge BD; provides the necessary information for perceiving the extra societal identity and its role in the creation of alternative comics.Starting from the relation of Franco Belge BD with fantastic, tracing `updated content and forms, fantastic signs? in the popular examples of Franco Belge BD enables the evaluation of representations which seem to feed modern mythology are the production of this collaboration.In consideration of the given data, the role of Fantastic Franco Belge BD in creation of popular mythology is discussed and determined in terms of content and form so that it gives presumption on current production.While attempting to determine the presence of the association of fantastic and Franco Belge BD, that follows a different path from other comic books, in the production of modern mythology; presenting an academic resource and detailed literature review, taking into consideration of the interest for comics and fantastic, effecting this whole production field, is aimed in this study.