Örgütsel değişimde dönüştürücü liderlik davranışları
Transducer leadership behaviours on organizational transformation
  1. Tez No: 293094
  2. Yazar: AYŞE ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA YAŞAR COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
XX. yüzyılın başlarında bilim adamları tarafından incelenmeye başlanılan, daha sonra geliştirilen ve her geçen gün geçerliliğini arttırarak önemli duruma gelen konu, hiç şüphesiz örgüt ve onun değişimi konusudur. Günümüzde örgütler değişken ve dinamik bir çevrede çeşitli fırsat ve tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Artan rekabet, hızla değişen pazar gerekleri, ürün yaşam eğrisindeki kısalma, teknolojik rekabetin uluslararasılaşması, üretimin küreselleşmesi, bilinçli tüketicilerin gereksinmelerini karşılamanın önemi örgütleri yenilik yapmaya zorlayan faktörler haline getirmiştir.Örgütlerde her türlü değişikliğin öncülüğünü yapmak, değişimin uygulamasını sağlamak için tepe yönetimin bu değişimin gerekliliğini bilmesi ve bunu istemesi sonucu ortaya çıkacak dönüştürücü liderlere ihtiyaç vardır.Değişim sürecinde yaptığı ve başardığı faaliyetlerde izleyenlerine ilham veren, karizmaya sahip ve çalışanların köklü değişimler gerçekleştirmelerini sağlayan dönüştürücü liderlerin dört temel davranışsal özellikleri vardır. Bunlar; karizma, telkin yeteneği, zihinsel teşvik ve bireysel düzeyde ilgidirBu çalışmanın araştırma problemi dönüştürücü liderin sahip olduğu liderlik özelliklerinin, dönüşümün gerçekleşmesinde olumlu ya da olumsuz etkilerinin bulunup bulunmadığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği Müdürlüğü örnek kurum olarak seçilmiştir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve 101 çalışana anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 14.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda dönüştürücü liderin davranışsal özellikleri karizma, telkin yeteneği, zihinsel teşvik ve bireysel düzeyde ilgi boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu durum üst yöneticilerin dönüştürücü liderliğin boyutlarına ilişkin özellikleri büyük ölçüde taşıdıkları anlamına gelmektedir. Dönüştürücü liderlik süreçleri başlatma, sürdürme ve dondurma boyutları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak, üst düzey yöneticilerin sahip oldukları dönüştürücü liderlik özellikleri örgütsel değişimin gerçekleştirilmesinde olumlu etki yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject ,which was started to research by the scientists at the beginning of 20th century then which was developed and become more important with expanding its legality more and more, is doubtless organization and its transformation. Nowadays organizations are faced with several opportunities and threatments in a dynamic and variable/floating environment. Increased competition, rapidly changed market requirements, shorten in the product-existence trajectory, being international of technologic competition , globalization of production, the importance of facing the conscious custemers? requirements are the factors which force important organizations to make a change / an innovation.Organizations need transducer leaders,who arise by the exxecutive management?s wish and information about the necessity of variations for to be initiator every kinds of variations and make clear the application of the variations.Transducer leaders , who effect the workers to make radical variations, have charisma and inspire the consequents with the works which are successfully finished;have four basic behavioral characteristics. These are, charisma, inspiration ability, mental incentive and interest in an individual level.Research problem of these paper/work discovers whether the leadership characteristics of transducer leaders have positive or negative effects on the fulfilment of transformation. In this context, Kütahya District Office of Agriculture Credit Cooperations is chosen. In this work, poll method is used and the poll is applied 101 workers. Obtained data is evaluated with spss 14.0 statistic package program.At the end of the research, there is a meaningful relationship between charisma, inspiration ability, mental incentive and interest in an individual level which are the behavioral characteristics of transducer leader. This aspect means that senior executives mainly have these characteristics which are relative with the transducer leadership. there is a meaningful relationship between transducer leadership processes; initiation, continuation and solidication. As a result/In conclusion; transducer leadership characteristics of senior executives have positive effects in the organizational variation period.