Akdeniz Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının işyeri hekimliğince yapılan yıllık periyodik sağlık muayenelerini 2019 yılında yaptırma durumları ile sağlık anksiyeteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between Akdeniz University Hospital employees' annual periodic health examinations performed by occupational physician in 2019 and their health anxiety
- Tez No: 667203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmayı yapmamızdaki amaç, hastane çalışanlarının mesleki ve bireysel periyodik sağlık muayenelerini yaptırma durumları ile sağlık anksiyeteleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Hastanesi işyeri hekimliğince takipli olan 360 hastane çalışanı katılmıştır Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara 58 sorudan oluşan araştırma anketi uygulanmıştır. Çalışmanın analizi IBM SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) versiyon 24.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to determine the relationship between hospital employees' occupational and individual periodic health examinations and their health anxiety. Material and Method: 360 hospital employees, who were followed up by Akdeniz University Hospital occupational physician, participated in this study. A research questionnaire consisting of 58 questions was applied to research participants. The analysis of the study was performed by IBM SPSS (Statistics Package Program for Social Sciences) version 24.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA).