Döner Ni-Ti kök kanal eğelerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of physical properties of Ni-Ti rotary instruments
- Tez No: 293312
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR OĞUZ AKTENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda, klinik koşulları taklit eder nitelikte ve özel olarak tasarlanmış dinamik bir model üzerinde üç farklı döner Ni-Ti eğesinin döngüsel yorulma dayanımının karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışmada, 25 mm uzunluğunda, %4 açılı ve 25 numara HERO Shaper (n=80), RaCe (n=80) ve K3 (n=80) döner Ni-Ti eğe kullanıldı. Eğelerin döngüsel yorulma testi 2 farklı yarıçapa (r= 2 mm veya r=5 mm) ve 2 farklı açıya (?=45° veya ?=60°) sahip 4 adet paslanmaz çelik kalıp içerisindeki yapay kanallarda gerçekleştirildi. Araştırmamızın ilk bölümünde, her grupta 10'ar adet olacak şekilde toplam 120 adet döner Ni-Ti kök kanal eğesi, sabit dönme hızı ve tork değerinde (300 rpm/1 Ncm) kullanıldı. İkinci bölümde ise, diğer 120 adet eğe, her grupta 10'ar adet olacak şekilde, firmaların dönme hızı ve tork önerileri doğrultusunda kullanıldı. Eğelerin kırılana kadar geçen süreleri kaydedildikten sonra her grup için eğelerin mekanik olarak yaptığı iş hesaplandı. Elde edilen bulgular tek yönlü varyans analizi ile incelendi ve Dunnett T3 testi ile post hoc değerlendirmeler yapıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the cyclic fatigue resistance of three different rotary Ni-Ti instrument systems in a dynamic model which simulated clinical conditions and specially designed for this study.The instruments were HERO Shaper (n=80), RaCe (n=80) and K3 (n=80). They were #25/.04 in size and 25 mm in length. Cyclic fatigue testing of the instruments was performed in stainless steel artificial canals with radii of curvature of 2 or 5 mm and an angle of curvature of 45° or 60°. In the first part of the study, 120 instruments (n=10 in each group) were tested with constant speed and tork values (300 rpm/1 Ncm). In the second part, the other 120 instruments (n=10 in each group) were tested according to manufacturers? recommended speed and torque values. The fracture time was recorded and then, the mechanical work was calculated for each group. The data were analyzed using one-way ANOVA and Dunnett T3 post hoc tests (p0.05).