Siyatik sinir hasarına karşı Epigallokateşin 3-gallat (EGCG) ve Ginkgo biloba (EGb 761)'nın etkilerinin incelenmesi
The evaluation of effects of Epigallocatechyn 3-gallate (EGCG) and Ginkgo biloba (EGb 761) in sciatic nerve injury
- Tez No: 293440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Periferal sinir hasarı günümüzde önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Sinir dokunun özellikle rejenerasyon yeteneğinin zayıf olması fonksiyon kaybının geri kazanımını daha da zorlaştıran bir durumdur. Bu deneysel çalışmada siyatik sinir hasarı modelinde Ginkgo biloba (EGb 761), Epigallochatechine-3 gallat (EGCG) ve kombine (EGb 761 + EGCG) verilmesinin oksidatif hasarlanma üzerine etkinliği araştırıldı.Bu çalışmada 220-250 gr ağırlığında 48 adet yetişkin erkek Wistar albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Denekler; Kontrol grubu (grup 1), Sham grubu (grup 2), deney grubu I (grup 3), EGb 761 verilen grup (grup 4), EGCG verilen grup (grup 5) ve EGb 761+EGCG kombine grup (grup 6) olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Grup 4 deney hayvanları her hayvan için 40 mg/kg/gün olacak şekilde EGb 761 içme sularına ilave edilerek beslenmiştir. Grup 5 ise bir hafta boyunca her gün 10 mg/kg/gün EGCG enjeksiyonu yapılmıştır. Grup 6 ise, bir hafta boyunca EGb 761 40 mg/kg/gün içme sularına katılmıştır ve bir hafta boyunca her gün 10 mg/kg/gün EGCG enjeksiyonu yapılmıştır.Deney sonunda Histopatolojik ve biyokimyasal çalışmalar için doku örnekleri alındı. Lipid peroksit ürünü olan Malondialdehit (MDA) düzeyi, Süperoksit Dismutaz (SOD) enzim aktivitesi, Nitrit-nitrat tayini için (NO) düzeyi ölçülmüştür.Biyokimyasal analiz sonunda Deney grubu I, MDA düzeyi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injury is one of the important health problems nowadays. Especially, poor regeneration ability of the nerve tissue is a situation making the reestablishment of nerve function difficult. In this experimental sciatic nerve injury model study, The efficacy of the Gingko biloba (EGb 761), Epigallochatechine-3 gallat (EGCG) and (EGb 761 + EGCG) application was evaluated on the oxidative injury.In this study, weighing 220-250 g 48 wistar albino genus grown up male rats were used. The subjects were divided into 6 groups as Control group (Group 1), Sham group (Group 2), experiment group I (Group 3), EGb 761 applied group (Group 4), EGCG applied group (Group 5) and EGb 761+EGCG combined group (Group 6). The group 4 subjects were fed adding EGb 716 to the drinking water in 40 mg/kg/day per subject. To the group 5 members, EGCG 10 mg/kg/day were injected during a week. To the group 6, EGb 761 40 mg/kg/day were added to their drinking water during a week and EGCG 10 mg/kg/day injections were performed for a week.At the end of the experimental period, tissue samples were taken for histopathological and biochemical studies. Lipid peroxide product malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) enzyme activity were measured and determine the nitrite-nitrate (NO) levels.At the end of the biochemical analysis MDA levels of Experiment group I were significiantly found high (p0.05).