Hemiplejide Nintendo Wii ile sanal gerçeklik uygulamalarının denge üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality exercises with Nintendo Wii system on balance in hemiplegia patients: Randomized controlled trial
  1. Tez No: 293441
  2. Yazar: AYÇA UTKAN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KAYMAK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnmede postür ve denge değişiklikleri sık görülür. Denge ve postüral kontrol ile ilgili sorunlar yaralanma ve düşmeye neden olabileceğinden motor beceriler içinde kritik öneme sahiptir. İnmeden hemen sonra başlayan etkin rehabilitasyon uygulamaları fonksiyonel kayıpları en aza indirmektedir. Son yıllarda konvansiyonel inme rehabilitasyonun yanı sıra sanal gerçeklik egzersizleri kullanılarak tedavinin desteklenmesi denenmekte olan bir yoldur. Bu çalışmanın amacı inme hastalarında Nintendo Wii ile uygulanan sanal gerçeklik egzersizlerinin denge ve motor fonksiyonlarda bağımsızlık üzerindeki etkinliğini araştırmaktır.Hastaları değerlendiren kişinin hasta gruplarına kör olduğu bu randomize kontrollü çalışmaya inme tarihi üzerinden 1 yıldan kısa süre geçmiş toplam 23 hemiparetik hasta dahil edildi. Hastalar blok randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Çalışma ve kontrol gruplarındaki hastaların tümü konvansiyonel denge rehabilitasyon programına alındı. Çalışma grubundaki 12 hastaya bununla birlikte 4 hafta boyunca, haftada 5 gün ve günde 20 dakika süreyle Nintendo Wii ile denge egzersizleri yaptırıldı. Dengenin değerlendirilmesinde; Berg denge ölçeği, inme için postural değerlendirme skalası, fonksiyonel uzanma testi, zamanlı ayağa kalkma-yürüme testi, statik denge indeksi, Emed-SX sistemi ile gerçekleştirilen basınç merkezi salınımının yer değiştirme miktarı ve ağırlık aktarımı ile basınç merkezinin yer değiştirme miktarı ölçümleri kullanıldı. Motor fonksiyonlarda bağımsızlığı değerlendirmek için İşlevsel bağımsızlık ölçeğinin ambulasyon ve transfer alt skalaları kullanıldı. Hastalar tedavi öncesinde, 4. haftada (tedavi sonrası) ve 8.
Özet (Çeviri)
Decreased postural stability and balance disorders are a common problem in hemiplegic patients secondary to stroke. Disturbed equilibrium reactions in stroke have critical importance because of increasing risk of falling and injuries. An efficient rehabilitation program begining immediately after stroke minimizes functional losses. In recent years, the virtual reality exercise program has begun to gain a widespread application as a supportive therapy in stroke rehabilitation. The aim of this study was to examine the efficiency of virtual reality exercises with Nintendo Wii system on balance and independence in motor functions.This randomized controlled assesor-blinded study included 23 stroke inpatients with hemiparesis all within 12 months poststroke. Patients were randomly assigned to one of the two groups via block randomization method. Both groups participated in a conventional balance rehabilitation programme. Twelve patients in the study group received a four week balance training programme five times per week with a session duration of 20 minutes using the Nintendo Wii system in addition to the conventional balance rehabilitation programme. Balance was assessed by the Berg balance scale, the functional reach test, the timed up and go test, the postural assesment scale for stroke, the static balance index. Also displacement of centre of pressure sway and centre of pressure displacement during weight shifting was calculated by Emed-SX system. Independence in motor functions was assessed by FIM ambulation and FIM transfer subscales. The outcome measures were evaluated at baseline, 4th week (posttreatment), 8th week (follow-up).Repeated measures analysis of variance was performed for each of the outcome measure.