Lomber disk cerrahisinde postoperatif ağrı tedavisi: Lornoksikam ve parasetamolün karşılaştırılması
Postoperative pain treatment underwent lomber discectomy: Compare lornoxicam and paracetamol
  1. Tez No: 293499
  2. Yazar: NİLÜFER ARAZ BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Postoperatif ağrı, cerrahi travma ile başlayan ve doku iyileşmesi ile giderek azalan akut bir ağrı tipidir. Postoperatif ağrı tedavisinde medikal tedavi önemli bir yer tutar. Biz de bu çalışmamızda, vertebral diskektomi operasyonu uygulanan hastalarda i.v. parasetamolü kullandık. Onun tedavideki etkinliğini de, postoperatif ağrı tedavisinde daha sık kullandığımız non steroid antiinflamatuar bir ilaç olan lornoksikam ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya lomber disk cerrahisi uygulanacak ASA I ? II grubuna dahil 25?65 yaş arası, 60 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Postoperatif analjezi amaçlı bir gruba 15mg/kg parasetamol, diğer gruba 8 mg lornoksikam uygulandı. Her iki gruba da postoperatif HKA ile tramadol uygulandı.Hastaların demografik özellikleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Postoperatif 10 saatlik takiplerde 15. dk'da, 30. dk'da ve 10. saatte Parasetamol grubundaki VAS değerleri Lornoksikam grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu. Diğer zamanlarda gruplar arasında anlamlı fark görülmedi. postoperatif dönemdeki takiplerinde ilk 15 dk'daki analjezik ihtiyacı duyan hasta sayısı Lornoksikam grubunda, Parasetamol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla bulundu.15. dk'da HKA ile tramadol tüketimi Parasetamol grubunda 8,6 mg iken Lornoksikam grubunda 16,2 mg bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. 10 saat sonunda toplam analjezik tüketimi açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Postoperatif 15. dk'da HKA ile analjezik kullanımına rağmen VAS ?5 olan hasta sayısı Lornoksikam grubunda Parasetamol grubuna göre anlamlı olarak fazla bulundu.Sonuç olarak, i.v parasetamolun orta şiddetli postoperatif ağrı tedavisinde opioidlerle kombine kullanımının NSAİ ilaçlara göre daha iyi bir alternatif ve etkin bir seçenek olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain is a type of pain which starts with surgical trauma and gradually decreases with wound healing. Medical therapy is very important in postoperative pain treatment. İn this study we aimed to compare medical eficacy of intravenous paracetemol and lornoksicam in patients who underwent vertebral discectomy.60 patients aged between 25-65, who were ASA 1-2 and woud have vertebral discectomy operation were included in this study. Patients were randomized into two groups. In first group 15 mg/kg paracetemol was administered, in second group 8mg Lornoksicam was administered for postoperative pain treatment. All patients were connected to Patient controlled anestesia prapared with tramadole.No significant statistical difference was determined between groups in demographical features. In postoperative period, patients were followed up for 10 hours. VAS values were measured in this period. In fifteenth minute, 30th minute and tenth hour vas values in paracetemol group were found significantly lower than lornoksicam group. There are no significant difference in other measurements which has done at other times. In postoperative period the number of patients who needed analgesic drugs in 15 th minute are higher in Lornoksicam group than paracetemol group. In 15th minute the amount of tramadol consumption with PCA was found 8.6 mg in paracetemol group and16.2 mg in lornoksicam group. The difference in tramadol consumption was statistically significant. After ten hour there was no difference between two groups about amount of total analgesic consumption.Although patients had given PCA, in 15th minute the number of patients who had VAS values equal or over than 5 were more in Lornoksicam group than paracetemol group.In result usage of i.v. paracetemol combined with opioid in modarate severity postoperative pain treatment is effective and a better alternative than NSAI drugs.