Gastrointestinal semptomları olmayan diyabetik hastalarda gastroözofageal reflü sıklığının araştırılması
Evaluation of gastroesophageal refux disease in diabetic patients without gastrointestinal symptoms
- Tez No: 293531
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA UYGUR BAYRAMİÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Diyabetes mellitus (DM) ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülen kronik bir hastalıktır. DM hastalarında gastrointestinal (Gİ) problemler sık görülmektedir ve asemptomatik olabilmeleri nedeniyle birçok hastanın tanı ve tedavileri gecikebilmektedir. DM'lu hastalarda, Gİ semptomların altta yatan mekanizmaları çok iyi tanımlanmamış olmakla birlikte, periferik nöropati ile yakından ilişkili olabileceğini düşündüren bulgular mevcuttur.DM hastalarında Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) ile ilişkili semptomlar da sık olarak görülmektedir, ancak bu hastalarda GÖRH'nın nöropati ile ilişkisi açık bir şekilde ortaya konulamamıştır. Ayrıca hastaların önemli bir bölümünde GÖRH asemptomatik olarak seyredebilmektedir. Biz bu çalışmada, DM'lu hastalarda asemptomatik GÖRH'nın sıklığını araştırmayı planladık.İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji polikliniklerine çeşitli nedenlerle müracaat eden ve DM tanısı olup, GÖRH semptomu olmayan hastalara, dispepsi anketi uygulandı. GÖRH semptomları olmayan ve dispepsi saptanmayan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların açlık kan glukoz ve HbA1c değerleri belirlendi ve vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Ardından önce özofageal manometre, sonrasında da 24 saatlik ambulatuvar pH metre uygulandı.Çalışma bulguları incelendiğinde, GÖRH semptomları olmayan DM hastalarında ambulatuvar pH metre uygulaması ile GÖRH sıklığı %40 olarak saptanmıştır (8/20hasta).
Özet (Çeviri)
Diabetes melitus (DM) is a commonly seen chronic disease in our country and in the world. Gastrointestinal (GI) problems in DM patients are frequently seen and because they could be asymptomatic, the diagnosis and treatment of many patients could be delayed. Despite inadequate definition of underlying mechanisms of GI symptoms in patients with DM, there are findings suggesting their close relationship with peripheral neuropathy.Gastroesophageal reflux disease (GERD) - related symptoms are common in DM patients, but the relationship of GERD and neuropathy has not been demonstrated clearly in these patients. Furthermore, GERD could have an asymptomatic course in an important portion of the patients. In this study, we aimed to evaluate the frequency of asymptomatic GERD in patients with DM.A dyspepsia questionnaire was given to patients with the diagnosis of DM and without GERD-related symptoms, who were seen in the outpatient clinics of departments of Internal Medicine and Gastroenterology. Patients who do not have any GERD symptoms and dyspepsia were included in the study. Fasting glucose levels and HbA1c values were determined and body mass indexes (BMI) were calculated. Then, esophageal manometry was performed followed by 24-hour ambulatory pH meter testing.When the results were evaluated, GERD was found in 40% (8/20 patients) of DM patients without GERD symptoms using 24-hour ambulatory pH meter testing.