Tekli ve ikili delik içeren yarım uzayda titreşim problemi
Vibration problem of a half space including single or twin cavities
  1. Tez No: 293699
  2. Yazar: AYDIN ÖZMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, delik içeren yarım uzayın titreşimleri incelenmiştir. Yarım uzayın bir veya iki delik içerdiği kabul edilmiştir. Zorlama delik yüzeyinden ve harmonik olarak yapılmaktadır. Ortam türdeş, eşyönlü ve doğrusal esnek olarak kabul edilmiştir. Çalışmada üç tip problem ele alınmıştır. İlk olarak tek oyuk içeren yarım uzay problemi ele alınmıştır. Daha sonra çift oyuk içeren yarım uzay problemi ele alınmıştır. Son olarak ta, ikili oyuk içerek farklı malzemeden yapılmış iki yarım uzayın birleştirilmesi ile elde edilen, tam uzay problemi incelenmiştir. Delik ekseni boyunca geometri, malzeme özellikleri ve zorlamanın değişmemesi nedeni ile düzlem şekildeğiştirme hali kullanılmıştır. Tüm problemler, dalga fonksiyonu açılım yöntemi kullanılarak Fourier Bessel fonksiyon serileri yardımı ile analitik olarak çözülmüştür. Çözüm sonunda ortaya çıkan bilinmeyenler sınır koşulları sağlatılarak hesaplanmıştır. Bu koşulların sağlatılmasında en küçük kareler yöntemi (EKKY) ve Graf ekleme teoremi kullanılmıştır. Çözüm sonunda, delik çevresindeki gerilmeler ve yerdeğiştirmeler ile serbest yüzeydeki yerdeğiştirmelerin çeşitli parametrelere göre değişimi grafikler yardımı ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, forced vibrations of a half-space which has one or two cavities has been investigated. Excitations come from cavities. Because the excitations is harmonic then behavior of the half-space becomes harmonic. Dealing with all problems, the material of half-space is assumed to be homogenous, isotropic and linearly elastic. Three types of problems have been investigated in this study. Firstly, the half-space including one cavity problem has been solved. Then, twin cavities problem has been investigated. At last, a full-space problem, which includes twin cavities and consists of two different materials, has been investigated. Using the wave function expansion method, all the problems are solved analytically with the help of Fourier Bessel series. Unknown coefficients which appear at the end of solution are calculated by applying boundary conditions. Satisfying these conditions the least square technique (LST) and Graf?s addition theorem are used. Stresses and displacements on the cavities and at the free surface are shown by graphics.