Tin (II) chloride promoted reactions of trichloronitromethane with aldehydes and acid chlorides
Trikloronitrometan'ın kalay (II) klorürlerle verdiği reaksiyonlar
  1. Tez No: 29420
  2. Yazar: HİLAL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SITKI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
oz TRİKLORONİTROMETHAN'IN KALAY(ll)KLORÜR YARDIMLI ALDEHİD VE ASİD KLORÜRLERLE VERDİ?İ REAKSİYONLAR AKSOY, Hilâl Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayhan S. Demir Ocak, 1993, 118 sayfa. Bu çalışma, trikloronitromethan'ın nükleofilik reaksiyonlarla fonksiyonlandırılması için bir girişimdir. Trikloronitrometan, alifatik ve aromatik aldehitlerle ve ayrıca asit klorürlerle SnCI2'lü ortamda reaksiyona sokularak sırayla halojenlenmiş nitroaldol türevleri ve halojenlenmiş nitroketon türevleri elde edildi. Bu grupta onüç bileşiğin sentezi ve ek olarak iki tane de çevrilmiş maddelerin sentezi yapıldı. Bir çok fonksiyonel grup taşıdıkları için bu bileşikler önemlidir ve bu fonksiyonel gruplar üzerinden diğer maddelerin sentezleri mümkündür. Bu tip reaksiyonların ketonlarla kullanılacabileceği görülmüştür, fakat bu tür reaksiyonların olabilmesi için daha fazla bir araştırma gerekmektedir.Anahtar kelimeler : Trikloronitrometan, halojenlenmiş nitroaldollar, halojenlenmiş nitroketonlar. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 405.02.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TIN(II) CHLORIDE PROMOTED REACTIONS OF TRICHLORONITROMETHANE WITH 0 ALDEHYDES AND ACID CHLORIDES t AKSOY, Hilâl M.S. in Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayhan S. Demir January,1993,118 pages. This work is an attempt to functionalize trichloromethane by nucleophilic reactions.Trichloronitromethane was found to react with aliphatic and aromatic aldehydes and also with acyl chlorides in the presence of stannious chloride to produce halogenated nitroalcohols and halogenated nitro ketones respectively. Thirteen compounds in these families were synthesized and additionally two conversions were afforded. The importance of 'the final product can be seen from the numerous functional groups which they have and the possibility to synthesize other molecular structures by using them. This type of reaction seems to proceed well with ketones but further investigations are needed for such a reaction.Key words : Trichloronitromethane, Halogenated nitroaldolş, Halogenated nitroketones. Science Code : 405.02.01 IV