Lipopolisakkarit kaynağı (E. Coli Type 0111:B4) uygulanan tavşanlarda plazma nitrik oksit (NO) ve tümör nekrozis faktör-? (TNF-?) düzeylerinin araştırılması
Research of plasma nitric oxide (NO) and tumor necrosis factor-? (TNF-?) levels in rabbits to which lypopolysaccharide source (E. Coli type 0111:b4) is applied
- Tez No: 294212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Lipopolisakkarit, gram-negatif bakterilerinin dış membranının yapısal bütünlüğüne katkıda bulunur. Gram negatif sepsis sırasında immun sistemde meydana gelen cevapla ilgili olarak TNF-? ve iNOS'a bağlı olarak NO üretimine sebep olur.Materyal olarak ortalama 3-3,5 kg ağırlığında ve 20-24 aylık 15 adet Yeni Zelanda ırkı tavşan kullanıldı. Başlangıçta hiçbir uygulama yapılmadan önce kulak venalarından kan numuneleri alındı ve 0.dakika (Kontrol grubu) olarak kabul edildi. Daha sonra tavşanlar 2 gruba ayrıldı. Grup I (n=7)'e 150µg/kg Grup II (n=8)'e 300µg/kg LPS intravenöz olmak üzere kulak venalarından enjekte edildi. Enjeksiyondan sonra 1., 2. ve 3. saatlerde kanlar kulak venalarından heparinli godelere alınarak plazmaları ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Lipopolysaccharide contributes the structural integrity of gram-negative bacteria to the external membrane. It causes production of NO subject to TNF-? and iNOS with regard to the reaction in the immune system during gram negative sepsis.The material used was 15 New Zealand breed rabbits of average weight 3-3,5 kg and age 20-24 months. Blood samples were taken from their ear veins at the beginning prior to starting any process and was recorded as the 0th minute (Control Group). Then the rabbits were divided into 2 groups. Group I (n=7) was injected with 150µg/kg and Group II (n=8) was injected with 300µg/kg LPS intravenously from their ear veins. Following injection, bloods were taken from ear veins to heparin containing godets during 1st, 2nd and 3rd hours and their plasmas were separated.