Farklı ?Core? destekli porselen restorasyonların simantasyonunda kullanılan değişik renkteki ?dual cure? simanların renk üzerine etkilerinin incelenmesi
The ınvestigation of the effects of various colored dual cure cements used in cementation of different core supported porcelain restorations on the color
  1. Tez No: 294332
  2. Yazar: ESER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; tam seramik modellerde, farklı renkteki simanların etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, iki değişik renkteki üç farklı kor destekli seramikte, iki farklı tondaki simanların final rengi üzerine olan etkileri incelenecektir.Bu çalışmada, Finesse-All Ceramic, In-Ceram Alumina ve In-Ceram Zirkonia tam seramik örneklerinden eşit kalınlıkta diskler hazırlandı. Bu üç farklı kor yapıyla desteklenen tam seramik modellerde, değişik renkteki yapıştırıcı simanların, tam seramik modellerin bitim renkleri üzerine etkileri ShadeScan ile karşılaştırıldı.ShadeScan ile elde edilen skalasal renk haritaları üzerinde, örneklerin taranan alanları esas alınarak skorlandı. Her bir örnek için 100 puan üzerinden pikseller puanlanarak sayısal verilere dönüştürüldü. Siman uygulanmadan önce, A1 ve A2 renk skalasına sahip tam seramik modellerde, renk değerleri arasındaki farklılık bağımsız örneklem t testi ile değerlendirildi.Tam seramik modellerde, siman uygulanmadan önce ve siman uygulandıktan sonra oluşan renkler arasındaki farklılık, normal dağılım göstermediği için Mann Whitney U testi ile analiz edildi.Aynı renk skalasına sahip farklı sistemlere ait, tam seramik yapıların renk değerleri ise tek yönlü varyans analizi ile değerlendirildi.Sonuç olarak; her üç tam seramik sistemleri arasında, yapıştırıcı simanın rengine bağlı olarak final rengi en çok değişen sistem Finesse-All Ceramic'lerdir. Daha az miktarda olmakla birlikte final renkleri değişen bir diğer seramik sistemi de In-Ceram Alumina'dır. In-Ceram Zirconia tam seramik sistemlerinin final rengi hiçbir şekilde altlarındaki yapıştırıcı rezin simanlardan etkilenmedi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of different colored cements on all ceramic models. In this regard, the effects of cements with two shades on final color of two different colored, three various core-supported ceramic will be examined.In this study, discs of equal thickness from the Finesse All-Ceramic, In-Ceram Alumina and In-Ceram Zirconia all ceramic samples were prepared. The effects of various colored adhesive cements on all ceramic models? final color were compared with ShadeScan on all ceramic models supported with these three different core structures. The samples were scored on the basis of the scanned areas.The samples were scored based on the scanned areas on the scale color maps obtained by ShadeScan. Scored over 100 points for each sample pixels are graded and converted into numerical data. Before applying cement, the difference between color values were evaluated with independent sampling t test on all ceramic models that have A1 and A2 color scale.The difference between the colors before and after the application of cement were analyzed by Mann-Whitney U test because of that it didn?t show a normal distribution.The color values of all ceramic structures belonging to different systems that have the same color scale were evaluated with one-way analysis of variance.As a result, the system that has the most changing final color depending on the color of adhesive cement was Finesse-All Ceramic in each of three all ceramic systems. In-Ceram Alumina is an another ceramic system that has a small amount of final color changing. The final color of In-Ceram Zirconia all ceramic systems didn?t affected in any way by the adhesive resin cements beneath them.