The effect of formative assessment on learners' test anxiety and assessment preferences in EFL context
Yabancı dil eğitiminde biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin sınav kaygısı ve ölçme ve değerlendirme tercihleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 294444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sınıf içi değerlendirmenin önemi öğretmenler tarafından anlaşılmıştır; ancak, her birinin değerlendirmenin neden önemli olduğu ve ne için kullanılabileceği hakkında farklı görüşleri vardır. Bu tez, öğrenmeyi geliştirmede faydalı olan biçimlendirici değerlendirmenin, öğrencilerin sınav kaygısı ve onların değerlendirme tercihleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır.Bu çalışma kapsamında biçimlendirici değerlendirme sistemi, İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan birinci sınıf öğrencilerini içeren iki farklı gruba uygulanmıştır. Bu uygulama birinci sınıf öğrencilerinin sekiz dersinden biri olan Bağlamsal Dilbilgisi Dersinde yapılmıştır. Çalışma, yapılandırıcı bir yaklaşım benimsemiş ve veri toplanması amacıyla nicel ve nitel yaklaşımlar kullanılmıştır.Öğrencilerin sınav kaygıları ve değerlendirme tercihlerinde olan değişiklikler, uygulamanın başında ve sonunda iki farklı ölçek yardımıyla ve yüz yüze görüşme yapılarak ölçülmüştür. Çalışma bulguları, biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin sınav kaygılarında olumlu değişiklik sağladığını ve genelde çoktan seçmeli testlerde yoğunlaşan öğrenci değerlendirme tercihlerinin değişmesine yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Most would agree that the importance of assessment is recognized by teachers; however, all have different perspectives on why assessment is so important and what they can be used for. Therefore, an important part of English language teachers? expertise includes a more careful understanding of assessment. This dissertation sought the effects of formative assessment, a powerful way to improve student learning in reflective process, on students? test anxiety and their assessment preferences.For this study, a formative assessment system was implemented into two different groups, which included same age group freshman students of English Language Teaching Department. The implementation was conducted in Contextual Grammar Course, which is one of the eight other courses of the freshman students. The study adopted a constructivist approach, and both quantitative and qualitative approaches were used for data collection.The changes in students test anxiety and assessment preferences were elicited by two different scales and interviews both at the beginning and end of the implementation. The findings of the study showed that formative assessment had positive effects on reducing students? test anxiety, and it changed most of students? assessment preferences, which were mainly focusing on multiple choice tests.