Evli bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleriyle evliliklerinde çatışma yaşama durumları arasındaki ilişki
The relationship between sociotrophic-autonomic personality traits of married couples and the conflicts in their marriages
  1. Tez No: 294454
  2. Yazar: HALİME DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın genel amacı, evli bireylerin, sosyotropik ve otonomik kişilik özellikleriyle evliliklerinde çatışma yaşama durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu temel amaç doğrultusunda evli bireylerin, onaylanma kaygısına, ayrılık kaygısına, başkalarını memnun etmeleri, kişisel başarı, özgürlük ve yalnızlıktan hoşlanma durumları ile evliliklerinde çatışma yaşama durumları arasındaki ilişkiye bakılmıştır.Araştırma betimsel tarama modelinde bir çalışma olup, 2009 yılında Adana ili merkez ilçelerinde (Seyhan, Yüeriğir, Çukurova, Sarıçam )yaşayan 327 evli bireyle geçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ile Sosyotropi-otonomi Ölçeği ve Evlilik Çatışma Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda evli bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri ile evliliklerinde çatışma yaşama durumları arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Sosyotropi alt ölçeğinde yer alan onaylanma kaygısı, ayrılık kaygısı, başkalarını memnun etme; otonomi alt ölçeğinde bulunan, kişisel başarı, özgürlük, yalnızlıktan hoşlanma faktörleri ile evlilikte çatışma yaşama sıklığı arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to evaluate the relationship between the sociotrophic and autonomic personality traits of married couples and their conflicts in their marriages. Within the frame of its main objective, the study also tries to determine any possible associations between the anxieties of married couples for approval, divorce, pleasing others, personal achievement, freedom, enjoying loneliness and the problems they have in their marriages.The study is a descriptive survey and conducted in 2009 with 327 married couples living in Seyhan,Çukurova, Sarıçam and Yüregir provinces of Adana. The data collection instruments were Sociotropy-Autonomy Scale -SAS , Marital Conflict Ouestionnaire-MCQ , and a questionnaire developed by the researcher.The results of the study reveals that there is a relatively low significant relationship between the sociotrophic and autonomic characteristics of married couples and their conflicts in their marriages. The analysis also suggests that the relationship between the frequency of having conflicts in marriages and the variables related to anxiety for approval, divorce, pleasing others which are included in sociotrophy subscale and the variables of personal achievement, freedom enjoying loneliness in the autonomy subscale have a similar low significancy.