Atık su uygulamalarında ağır metal akümülatörü olarak kanola' nın (Brassica napus L.) etkinliği
The efficiency of canola (Brassica napus L.) as an accumulator of heavy metals in the wastewater applications
- Tez No: 295057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, atık su ile sulanan tarım alanlarında atık suyun neden olduğu ağır metal artışlarının, kanola (Brassica napus L.) bitkisi ekstraksiyonu aracılığı ile giderilebilme düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla farklı nem düzeylerinde (Kontrol: 20 kPa, S1: 20 kPa, S2: 35 kPa, S3: 50 kPa, S4: 65 kPa, S5: 80 kPa) atık su uygulanarak yazlık Licolly çeşidi kanola (Brassica napus L.) bitkisi yetiştirilmiştir. Hasat edilen bitkilerde toplam Cu, Zn, Pb, Cd, Cr, Ni ve Hg konsantrasyonları belirlenmiştir.Araştırma sonucunda atık su uygulamalarında bitki su tüketimi, 892.6-1293.5 mm, verim 19.37-39.82 g saksı-1, bin dane ağırlığı 2.80-3.53 g, su kullanım etkinliği 0.201-0.307 g l-1 saksı-1, sulama suyu kullanım etkinliği ise 0.195-0.299 g l-1 saksı-1 arasında değişmiştir. Bitkilerde, Cd, Ni ve Pb birikimi tesbit edilememiş, Cu, Zn, Cr birikimleri istatistiksel olarak önemli iken Hg birikimi ise önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the elimination levels of heavy metal rise resulted from wastewater in the agrıcultural areas irrigated by wastewater, by means of the extraction of canola (Brassica napus L.) plant. Therefore, summery Licolly variety of canola (Brassica napus L.) plant was grown by applying wastewater in the different moisture levels (Control: 20 kPa, S1: 20 kPa, S2: 35 kPa, S3: 50 kPa, S4: 65 kPa, S5: 80 kPa). The total Cu, Zn, Pb, Cd, Cr, Ni and Hg concentrations were determined in the harvested plants.At the end of this study, plant water consumption has ranged from 892.6 to 1293.5 mm, crop has ranged from 19.37 to 39.82 g pot-1, thousand seed weight has ranged from 2.80 to 3.53 g, the efficiency of water usage has ranged from 0.201 to 0.307 g l-1 pot-1, and the efficiency of irrigation water usage has ranged from 0.195 to 0.299 g l-1 pot-1 in the wastewater applications. In the plants, Cd, Ni and Pb accumulation could not be determined and while Cu, Zn, Cr accumulation was statistically significant, Hg accumulation was found insignificant.