Finike (Antalya) Beydağları formasyonunun mermer olarak kallanılabilirliği ve ekonomik önemi
Utilization of the Finike (Antalya) region limestones as marble and their economical potantial
- Tez No: 295119
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma alanı Finike (Antalya) ilçesi kuzeyinde yer almaktadır. Çalışma kapsamında, bölgedeki mermerlerin jeolojik, mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özellikleri araştırılmıştır.Ayrıca mermerlerin fiziko-mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla teknolojik deneyler yapılmıştır. Bulunan sonuçlarn TS ile karşılaştırılması yapılarak, mermerlerin kullanılım alanları belirlenmeye çalışılmıştır.Özellikle inşaat sektöründe yapı ve kaplama malzemesi olarak kullanılan mermerler çeşitli atmosferik koşullarda farklı fiziksel ve kimyasal etkilere maruz kalmaktadırlar. Mermerlerin yapısının bozunmasına neden olan faktörlerin başında, sı değişimi, su içeriği, nem oranı, aşınma durumu, kimyasal etkileşimler ve mekanik olaylar sayılabilir. Bu etkileşimler mermerlerde çatlamalara, kırılmalara ve alterasyonlara neden olurken iç yapı ve dokusunda bozulmalar görülmekte ve dolaysı ile mermerlerin kullanım süreleri de kısalmaktadır.Bu çalışma ile Antalya(Finike) bölgesinde yüzeylenen mermerlerin dış ortamlarla olan etkileşimleri sonucunda yapı ve dokusunda meydana gelen fiziksel ve kimyasal etkileşimlerden kaynaklanan değişimler, aşınma durumları, dayanımları ve dış etkenlere karşı olan dirençleri ile farklı sıcaklık koşullarındaki mekanik ve fiziksel özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır.Çalışılan kireçtaşlarının katman kalınlığı, birim hacim ağırlığı, özgül ağırlığı, su emme özelliği TSE standartlarına, tek eksenli basınç dayanımı TSE ve ASTM standartlarına göre uygun sınırlar içindedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the North of Finike (Antalya). In this study, geological, mineralogical and petrographical features of the marbles occuring in the study area have been investigated. On the other hand, geotechnical experiments have been carried out to determine physico-mechanical of the marbles. The usage field of the marbles have been tried to find out comparing with TS.Marble used as a structure and covering materials in particulary building sector is subjected to various physical and chemical effets under different atmospheric conditions. The important factors which can be caused to the alteration of marble are changing of temperrature, water content, humidity, brasivity, chemical effects and mechanical events. These effects can cause alterations, fissure and fracture in marble and also effect to the structure and texture of marble. Therefore, using time of marble is shortened.In this study, the marble which observed in Antalya(Finike) region were investigated the changing of texture which is occured by physical and chemical effets, abrasivity, strength and resistances to outside factors and changing of mechanical properties under different temperature conditions.According to TSE standarts, values of bed thickness, unit weight, specific gravity, water absorbtion were found to be marble industries. According to TSE and ASTM standarts, uniaxial compressive strength is suitable for marble industries.According to physical and mechanic features, hte limestones may be used for cladding of the surface.