Bazı ticari zenginleştiricilerin rotifer (Brachionus plicatilis) ' in populasyon artışı ve yağ asidi kompozisyonuna etkileri
The effect of some commercial enriching products on population growth and fatty acid composition of the rotifer (Brachionus plicatilis)
- Tez No: 295126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kesikli kültür methodu kullanılarak B. plicatilis `in populasyon artışı ve yağ asidi kompozisyonu üzerine ticari zenginleştirici ürünlerin etkisi belirlenmiştir. B. plicatilis üretiminde besin olarak konsantre tatlı su algi C. vulgaris kullanılmıştır. B. plicatilis 6 ve 12 saatlik zenginleştirme sürelerinde ticari firmanın tavsiye ettiği miktarda 3 farklı zenginleştirme grubu; C. vulgaris (kontrol), C. vulgaris+ Red pepper (grup I), C. vulgaris+Olio ? 3 (grup II), C. vulgaris+Red pepper + olio ? 3 (grup III.) oluşturularak beslenmiştir. Denemelerin başlangıcında 2 L `lik kültür kaplarına 1 L çalışma hacminde başlangıç rotifer yoğunluğu 100 rot/ml olacak şekilde rotiferler her bir besin ortamına konulmuş ve 8 gün boyunca birey sayısı belirlenmiştir. B. plicatilis kültüründe maksimum birey sayısı 1200±0,00 rot/ml olarak C. vulgaris+ Red pepper ile beslenenlerde saptanmıştır. B. plicatilis'de EPA içeriği en yüksek en yüksek (%17,01±0,19 6 saat'de) Olio ? 3 ile beslenenlerde ve DHA içeriği en yüksek (% 19,53±0,50% 6. saat'de) red pepper ile beslenenlerde olmasına rağmen en yüksek PUFA (55,87±0,03%) içeriği C. vulgaris (kontrol) ile beslenenlerde belirlenmiştir. B. plicatilis'in yağ asidi kompozisyonuna zenginleştirme süresinin etkisi önemli (P< 0.05) olmamasına karşın yalnızca C. vulgaris+Red pepper+Olio ?3 ile beslenen rotiferlerde en yüksek DHA (17,18±1,14 %) içeriği 12. saat'de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determinated effect of commercial enrichment diets on fatty acid composition and population growth of rotifer using batch culture method. Concentrated freshwater C. vulgaris was used as feed in produced of rotifers. Rotifers were enriched using three enrichment conditions C. vulgaris (Control), C. vulgaris+ Red pepper (group I), C. vulgaris+Olio ? 3 (group II), C. vulgaris+Red pepper + Olio ? 3 (group III), matched manufacturers recomend feeding amount for enrichment diets, and two enrichment durations for 6 h and 12 h. In the beginning of the experiments, rotifers were put on as 100 ind. ml-1 1 L working volume in culture vessels 2 liter for each foods, number of the individual was determined during 8 days. It was found that maximum individual number in rotifer culture (1200±0,00 ind. ml-1) fed with C. vulgaris+ Red pepper. Considerable differences were found in fatty acid composition of B. plicatilis fed with C. vulgaris and enrichment diets. B. plicatilis fed with C. vulgaris contains considerable amounts of PUFA (55,87±0,03%), though the highest EPA (17,01±0,19 % at 6 h.) content enriched with fed Olio ? 3 group and the highest value of DHA (19,53±0,50% at 6 h.) content with fed red pepper were obtained. It was found the highest value of DHA (17,18±1,14 %) content with fed only C. vulgaris+Red pepper+Olio ?3 at 12 h. while enrichment duration not significant (P< 0.05) effect of fatty acid compositions of rotifers.