Mangan(III)asetat eşliğinde ß-dikarbonil bileşiklerinin benzonorbornadiene katılma reaksiyonları
Manganese(III)-mediated oxidative free- radical addition of ß-dikarbonyl compounds to benzonorbornadiene
  1. Tez No: 295207
  2. Yazar: NESLİHAN NOHUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mn(III)asetat eşliğinde ß-dikarbonil bileşiklerinin benzonorbornadiene katılmasında pKa'nın ne derece selektiviteye ve mekanizmaya etkili olduğu araştırılmıştır.Benzonorbornadienin meldrum asiti ve onun bir anoloğu olan dimetil malonat ile reaksiyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.Benzonorbornadienin meldrum asiti ile reaksiyonunda kondenzasyon ürünü ve naftaldehit oluşur iken; dimetil malonat ile reaksiyonlarında ise dimetil malonatın katıldığı alken ve asetillenmenin gerçekleştiği düzenlenme ürünleri oluşmuştur. Bu reaksiyonlar sonucunda benzonorbornadien üzerinde bir katyonik merkezin oluştuğuna kanaat getirildi.
Özet (Çeviri)
Effect of pKa?s on selectivitiy and mechanism has been researched upon ß-dicarbonyl compounds reaction with Mn(III)acetate based addition to benzonorbornadiene.Benzonorbornadiene meldrum?s and it's reactions with it's analog-dimethylmalonate were successfully accomplished. The of Benzonorbornadiene reaction with Meldrum?s acide condensation product was made and naphthaldehyde; dimetilmalonate of dimetilmalonate participated in reactions with alkenes and rearrangement products formed of acetylaceton occurred.According to the results of these reactions, it is concluded that a cationic center on benzonorbornadiene was formed.