Investor sentiment and its effect on stock returns
Yatırımcı duygusu ve hisse senedi getirilerine etkisi
  1. Tez No: 295398
  2. Yazar: ÖZGÜÇ AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bir hisse senedinin işlem hacminde birim zamanda meydana gelen değişme, işlem hacmieğilimi olarak adlandırılmakta ve bu değer bireysel hisse senetlerindeki yatırımcıduygusunu gösteren bir değer olarak kullanılmaktadır. İşlem hacmi eğilimleri, mevcuthisse getirililerini açıklamada kullanıldığında ortaya pozitif ortalamalı ve sola çarpık birdağılım çıkmaktadır. Bu ilişki aynı zamanda işlem hacmi trendinin GARCH(1,1) serisi,farklı finansal kurumların yatırımcı duygusu endeksleri ve ilgili hissenin bağlı bulundupiyasanın toplam işlem hacmi gibi farklı değişkenlerle test edildiğinde de geçerliliğinikorumaktadır. Sonuçlara bakıldığında tüm gözlemlerin yarısından fazlasında işlemhacmi eğiliminin anlamlı katsayılara sahip olduğu görülmektedir. Son olarak yataykesitte, bölgesel, sektörel, firma büyüklüğü, halka açıklık oranı, geometrik büyümedeğerleri, fiyat getiri oranları, temettü verimi, kar marjları, varlık getirileri, carioranları, asit-test oranları, uzun vade borç oranları, ağırlıklı ortalama sermayemaliyetleri, alfa ve beta açısından analizler yapılmıştır. Küçük, halka açıklık oranıyüksek, finansal sıkıntıda olan ve zarar yazan firmalarda işlem hacmi trendinin dahayüksek bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The change in trading volume per unit of time, which is called it as the trading volumetrend, is used as a measure of investor sentiment on individual stocks. There is a positiveand left skewed beta coefficient distribution of the volume trend values for predictingthe present return. This relation holds after controlling for several liquidity measuresand other possible determinants of expected returns such as GARCH(1,1) volatilityseries of the volume trend values, sentiment indices of various financial institutions andvolume trend of the the corresponding market volume. The effect of volume trend ismore remarkable in stocks of small, financially distressed and losing firms. Thesefindings suggest that the positive effect of the trading volume trend on stocks returns isrobust for about half of the companies being evaluated.Finally for the cross section analysis; regions, sectors,market capitalizations, freefloating percentages, geometric growth levels, price to earning ratios, dividend yields,gross margins, return on asset ratios, current ratios, quick ratios, long term debt ratios,weighted average cos of capital levels, stock betas and alphas are being investigated.