İlköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji dersi 2007 yılı öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Tokat ili örneği)
The evalution of the new science and technology curriculum for the 7th classes at primary schools according to teachers? opinions (Sample of Tokat)
- Tez No: 295510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2007?2008 öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan ilköğretim 7. sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'nın öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesidir.Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Tokat merkez, ilçe ve kasabalarında bulunan ilköğretim okullarında 7. sınıf fen ve teknoloji dersine giren 100 fen bilgisi/fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla ?Fen ve Teknoloji Programını Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yüzde, frekans değeri, aritmetik ortalama, standart sapma, ?bağımsız T-testi? ve ?tek yönlü varyans analizi? kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, genel olarak öğretmenler Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programının dersin amaçları, ders içeriği, öğretme-öğrenme süreci, farklı öğretim yöntemleri, öğretmenlerin kendileri için öngörülen görevleri yerine getirebilme düzeyi, 7. sınıf ünite konularının amaçları gerçekleştirme düzeyleri, değerlendirme anlayışı ve değerlendirme araçlarının uygunluk düzeylerine ilişkin olumlu görüş belirtmişlerdir. Ayrıca yeni programla ilgili cinsiyet değişkenine göre bayanlar lehine anlamlı farklılık bulunmuş, ancak kıdem değişkenine bağlı olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir.Öğretmenlerin açık uçlu sorulara verdikleri cevaplarda, Fen Bilgisi dersinin adının ?Fen ve Teknoloji? olarak değiştirilmesinin dersin içeriği ile uyumlu olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında öğretmenler, etkinlikler için ders saatinin yeterli olmadığını ve materyal sıkıntısı yaşandığını, sürece dayalı ölçme-değerlendirme araçlarının çok fazla fotokopi yoğunluğu ve maddi külfet oluşturduğunu, laboratuarların yeni programa göre gözden geçirilmediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to determine primary education 7th grade science and technology program which has been applied since 2007?2008 instruction year according to teacher opinions.Survey model was used in the study. Participants of study were science/science and technology teachers who were working at the primary schools in 2008?2009 instruction year in Tokat city center and county boroughs. ?Science and Technology Program Evaluation Scale? was used to collect data in the study. Percentages, frequencies, mean, standard deviation, ?Independent-Samples T- test? and ?One-way ANOVA? was used in the analysis of the data.As a result, teachers indicated that they have generally positive opinions on the purposes, content, learnig- teaching period, various teaching methods, the level of doing the tasks which are prescribed for the teachers, the level of performing the issues of the 7th class purposes, the evaluation approach and the evaluation tools of the science and technology curriculum. Furthermore one of the foundings of the study is that female teachers have more positive opinions on the curriculum. But on the other hand, there is not a meaningful difference in the opinions according to the teachers? length of service.The teachers also emphasized with the open-ended questions, that changing the name of the course ?science? to ?science and technology? is in compliance with the content of the course. Furthermore, they stated that the time given is not enough for the activities in the teaching- learning process and that they also have difficulties in measurement and assessment approaches in terms of material and time and measurement and assessment tools cause economical problems for them. The teachers also emphasized that the laboratories aren?t revised according to the renewed curriculum.