Güvenli deniz işletmeciliği ile tedarik zinciri güvenlik yönetimi sistemi arasindaki ilişkinin analizi
Analysis of the relation between safe ship management and security management system for the supply chain
- Tez No: 295803
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NUMAN DURAKBAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IMO meydana gelen birçok ciddi deniz kazasının insan hatasından dolayı meydana geldiğini tespit etmesini müteakip, tüm üye ülkelerin zorunlu olarak uyması gereken ISM Kodu uygulamaya almıştır. Bu kod gemilerde ve karada çalışan tüm personel için sağlık ve emniyetli çalışma koşulları sağlamak, milli ve uluslararası kurallara ve ilgili standart ve tüzüklere uygun, emniyetli ve deniz kirliliğine mahal vermeyecek çalışma şartlarını muhafaza etmek için oluşturmuştur ve bu koda uyum zorunludur.ISPS kod ise deniz yoluyla olabilecek güvenlik tehditlerinin önlenmesi ve karşı tedbirlerin geliştirilmesi için, uluslararası sefer yapan gemi ve bu gemilere hizmet veren liman tesislerine yönelik olarak oluşturulmuş ve uyumluluk zorunlu hale getirilmiştir. Kod'un amacı, güvenlik tehditlerini tespit etmek/ değerlendirmek ve uluslararası ticarette kullanılan gemileri ve liman tesislerini etkileyen güvenlik tehditlerini önleyici önlemler almak amacı ile Taraf Devletler, Devlet kuruluşları, yerel makamlar, denizcilik ve liman endüstrileri arasındaki işbirliğini kapsayan uluslararası bir yapı tesis etmek; denizde güvenliği temin etmek için ilgili görev ve sorumlulukları ulusal ve uluslararası seviyede belirlemek; güvenlikle ilgili bilgilerin erken ve etkin bir şekilde toplanmasını ve alışverişini temin etmek; değişen güvenlik seviyelerine uygun hareket edebilmeyi sağlayan plan ve işlemlere sahip olabilmek amacı ile, güvenlik değerlendirmeleri için bir metodoloji sağlamak ve uygun deniz güvenlik önlemlerinin yerinde olduğunun güvencesini sağlamaktır.ISO 28000 Tedarik Zinciri için Güvenlik Yönetimi Sistemi Standardına, tedarik zinciri güvenlik risklerinin yönetilmesi ve zamanımızın değişken ortamında tedarik sürekliliğine destek sağlaması amacıyla oluşturulmuş bir yönetim sistemi standardı olarak bakılabilir.Hazırlanan bu tezde ISM, ISPS kod, ISO 28000 ilişkisi analiz edilerek, ISPS Kod sektörde bir gemi uygulaması üzerinde detaylı olarak örneklendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Upon ascertaining that many serious marine-accidents are because of human error, IMO has implemented ISM Code which all countries should abide. This code is mandatory and established to provide safe and secure working-conditions for crew working onboard and ashore, to maintain safe-working requirements which complies with national and international rules, relative standards and codes that avoids marine pollution.Besides, ISPS code has been implemented to prevent any security threats by way of sea against ships engaged on international voyages, and port facilities that serve to these ships and to establish precautions against them. The Code emerged due to the need of an international framework that detects and assesses security incidents affecting ships or port facilities used in international trade; thus involves co-operation between Contracting Governments, Government agencies, local administrations, shipping and port industries. The Code establishes the respective roles and responsibilities of all. It ensures maritime security not only at national but also at international level and ensures the early and efficient collation and exchange of security-related information. The code also provides methodology for security assessments to have plans and procedures to react changing security levels; and ensures confidence that adequate and proportionate maritime security measures are in place.ISO 28000 Supply-Chain is a management system standards established to manage supply-chain security risks and support Security Management System Standard and continuity of supply-chain in today?s ever-changing environment.In this thesis relationship between ISM, ISPS Code, ISO 28000 has been analyzed and ISPS Code is exemplified on a vessel in shipping-business.