Kurumsal kimliğin yaratım sürecinde web sitesi tasarımı
Web site design in developing a professional identity
  1. Tez No: 296274
  2. Yazar: TUĞÇE BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurumların, güvenilir ve uzun ömürlü olmaları onların sağlam bir kurumsal kimliğe sahip olmalarıyla ilgilidir. Kurumlar da bunun önemini anlayarak kimliklerini ya da imajlarını sağlamlaştırma yönünde olumlu çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Kullanıcılarla kurum arasında bir köprü görevi gören kurum web siteleri de bu noktada devreye girmektedirler. Kullanıcılar, kurumlar hakkında bilgi, haber ve yorumları kurum web siteleri sayesinde takip etmekte, ürün ve hizmetlerinden haberdar olmaktadırlar.Gelişen teknoloji sayesinde kurumsal kimlik ve kurum web sitelerinin birleşimiyle ortaya çıkan kurumsal imaj, kurumun akılda kalıcılığını sağlamakta, bu da kurumların yararına olmaktadır. Amaç, hem kullanıcılara, hem de hedef kitleye ulaşmak, ulaşırken de kurum imajını güçlendirmektir. Kuruma ait renkler ve kurumu simgeleyen görsellerin de etkili bir biçimde kullanılmasıyla kurumsal kimlik kalıcı olacak ve kurum imajı güçlenecektir.Kurumsal kimliğini zedelemeyecek şekilde tasarlanan ve kullanıcılar tarafından da beğenilen kurum web siteleri sayesinde, günümüz koşullarının gerektirdiği biçimde kurum ve kullanıcılar arasında hızlı bir iletişim mümkün olabilmektedir. Kurumları tüm yönleri ile tanıtan kurum web siteleri hedef kitleye ya da kullanıcılara da aydınlatıcı bilgiler vermektedir. Bu nedenle kurum web sitelerinin kurum imajı açısından önemi gün geçtikçe artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being a long-lasting and trustworthy company is about having a professional identity. Institutions, having fully understood the importance of this, have started to make efforts to strenghten their identities or corporate images. Web sites step in at this point; serving as a bridge between end-users and institutions. End-users are able to get information, news, and commentaries about institutions and become aware of products and services.Corporate image, born via combining professional identity and and institutional web site with the help of ever-developing technology, helps institutions stick in the minds of end-users. The goal is to reach both the end-users and the target population, and strengthening the corporate image while doing so. Professional identity will be long lasting and corporate image will be stronger when colors and images representing the institution are used effectively.A fast communication between end-users and institutions, a necessary requirement by present-day conditions, is available with the help of web sites which are developed to promote corporate image and enjoyed by end-users. Institutional web sites that promote companies with all their aspects give end-users or target population useful information. Thus, their importance for corporate image grow day-by-day.