Ulusal ve uluslararası finansman aracı olarak barter ve Türkiye örneği
Barter as a national and international financial instrument and Turkey sample
- Tez No: 296283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Para, finansal yapılanmadaki en önemli araçlardan biridir. Ekonomilerde yaşanan krizlerle birlikte paranın maliyetinin artması, yeni finansman araçlarının gelişmesini de zorunlu hale getirmiştir. Kullanılan araçların bir çoğu para temeline dayandığından, paranın maliyetini düşürmekte de yetersiz kalmaktadırlar. Paranın icadından önceki dönemlerden beri ticaret metodu olarak kullanılan takasın günümüz teknolojisiyle desteklenmiş hali olan barter sistemi, diğer finansman araçlarından farklı olarak paranın maliyetini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Barter iki ya da daha çok firma arasında satın alınan mal ve hizmet bedellerinin nakit kullanılmadan, kendi ürettiği mal veya hizmet ile ödenebilmesini sağlayan bir organizasyondur. En başarılı örneklerini A.B.D.'de gördüğümüz barter sistemi pek çok Avrupa ülkesinde de kullanılmaktadır. Türkiye'de ise bu sistem 1990'lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Barter sistemi ülkemizde yeteri kadar tanınmamasına karşın kullanım oranı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada barter sistemi tanıtılmaya çalışılmış, barter sistemi bir finansman aracı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Money is one of the most important tools in financial structuring. The increase in the cost of money as a consequence of the encountered crises has also made the development of new financing tools mandatory. Because the majority of the tools used are based on money, they remain insufficient in reducing the cost of money as well. The barter system, which is a form of the swap that has been utilized as a method of trading for ages dating back to periods before the invention of money aims to reduce the cost of money to the minimum in a different way than the other financing tools. Barter is an organization among two or more companies paving the way to pay for the cost of purchased goods or services without using cash by the goods or services they produce. The barter system, the most successful examples of which we observe in the USA can also be benefitted in the majority of European countries. In Turkey, this system has started to be used as of 1990s. Although barter system is not sufficiently recognized in our country, its utilization ratio has been increasing day by day. In this study, the barter system has been tried to be introduced, and the barter system has been evaluated as a financing tool.