Terörizmin finansmanı aracı olarak kripto paralar
Cryptocurrencies as a means to finance terrorism
- Tez No: 750988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Merkezi bir otoriteye dayanmayan, dağıtık bir veri tabanı olan blok zincirler ve kripto paralar, sağladıkları anonimlik, gizlilik, izlenemezlik gibi özellikleri doğrultusunda hukukun yasakladığı birtakım eylemlerin gerçekleştirilmesinde araç olarak kullanılabilirler. Bu çalışmada, bu tür bir kullanımın en tehlikeli görünümlerinden biri olan, kripto paraların terörizmin finansmanının gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılması üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda çalışmada blok zincir ve kripto paraların ihtiva ettiği temel özellikler, gerektiğinde detaylarından ödün verilmeksizin, tarihsel boyutu ile aktarılmıştır. Ayrıca çalışmada kripto paraların terörizmin finansmanı eylemini gerçekleştirme aracı olarak kullanım biçimleri açıklanmış ve ardından ulusal ve uluslararası düzenlemeler kapsamında terörizmin finansmanı ele alınmıştır. Son olarak finansman konusu fonun kripto para olması halinde mevcut tedbirlerin uygulanmasındaki birtakım sorunlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Terörizmin finansmanı, malvarlığının dondurulması, müsadere, blok zincir, kripto para, merkeziyetsizlik, gizlilik, izlenemezlik, anonimlik, Bitcoin, Ethereum, sıfır bilgi kanıtı, stabil kripto para
Özet (Çeviri)
Blockchains which are a distributed databases that are not based on a central authority and cryptocurrencies which are type of a blockchain can be used as a tool to perform some actions prohibited by law, in line with the anonymity, privacy, and untraceability they provide. In this study, the use of cryptocurrencies, which is one of the most dangerous aspects of such use, for the financing of terrorism is emphasized. In this context, in the study, the basic features of the blockchain and cryptocurrencies are conveyed with their historical dimension, without compromising the details when necessary. In addition, the use of cryptocurrencies as a means of carrying out the act of financing terrorism is explained in the study, and then the financing of terrorism is discussed within the scope of national and international regulations. Finally, some problems in the implementation of existing measures in case the fund subject to financing is cryptocurrency are examined. Keywords : Financing of terrorism, asset freezing, confiscation, blockchain, cryptocurrency, decentralization, privacy, untraceability, anonymity, Bitcoin, Ethereum, zero-knowledge proof, stablecoin