Çalışanların iş tatmini ile örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkiye yönelik temizlik ürünleri sektöründe bir araştırma
A research about the relationship between job satisfaction and perceptions on organizational justice in detergent production sector
  1. Tez No: 296356
  2. Yazar: SUNA SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşletmelerin verimliliğinin arttırılmasında insan faktörünün öneminin anlaşılması, iş dünyası ve akademik çevrelerin dikkatini çalışanların işyerlerine ve işlerine karşı duygu ve tutumlarına çekmektedir. Bu duygu ve tutumlar hakkında fikir verebilecek iki önemli değişken iş tatmini ve örgütsel adalet algısı olarak ortaya çıkmaktadır. İş tatmini, iş görenin işine karşı gösterdiği tüm olumlu tepki veya duygulardır. Örgütsel adalet algısı ise çalışanların örgüt içindeki davranış ve uygulamaları ne ölçüde adil bulduklarının bir ifadesidir. Her iki olgu da çalışanların daha uzun süre işletmede kalması, daha az devamsızlık ve geç kalma eğilimi göstermeleri ve genel işletme performansının artışı gibi değişkenlerle yakın ilişkide bulunmaktadır.Bu çalışmada iş tatmini ile örgütsel adalet algısının tanımlanması için yapılan literatür taraması ve bu iki değişken arasındaki ilişkiye yönelik temizlik ürünleri sektöründe 177 çalışan üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre çalışanların iş tatmini ile örgütsel adalet algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışanların örgütsel adalet algılarının kıdem, çalışılan bölüm, cinsiyet ve eğitim durumuna göre farklılık göstermediği, iş tatmininin ise bu değişkenlerden sadece cinsiyete göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The significance of human factor in business life is recently discovered, so that emotions and attitudes of workers towards their jobs and working environment have attracted the attention of professional and academic societies. The two strong predictors of these emotions and attitudes seem to be job satisfaction and organizational justice. Job satisfaction describes how content an individual is with his or her job. The term organizational justice is defined as an individual?s perception of and reactions to fairness in an organization. Both variables are negatively related to worker turnover and absenteeism, and positively related to general organizational performance.Research contains the literature review about job satisfaction and organizational justice and the results of an application about 177 workers serving in detergent production sector. Findings suggest that there is a significant relationship between job satisfaction and organizational justice. Furthermore, organizational justice reports display no difference according to demographic features, and so the job satisfaction except gender.