İşyeri izleme faaliyetleri ile çalışanların örgütsel adalet algıları ilişkisi
The relationship between workplace monitoring and organizational justice perception of employees
- Tez No: 296480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yeni gelişen teknolojiler sayesinde işveren ve yöneticilerin çalışanlarını izlemesi oldukça kolaylaşmıştır. İşyerlerinde yaygın olarak kullanılan işyeri izleme faaliyetleri, çalışanların örgüt içi davranış ve tutumlarını etkilemektedir. Bu durum, işletmeler için önemli bir kavram olan çalışanların örgütsel adalet algılarını gündeme getirmektedir. Çalışmanın amacı, işyeri izleme faaliyetleri ile çalışanların örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde hizmet veren bir mermer işletmesinde, 152 mavi yakalı personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada işyeri izleme faaliyetleri Oz vd. (1999)' nin geliştirmiş olduğu ölçekten elde edilen üç ifadeyle, çalışanların örgütsel adalet algılarının ise Niehoff ve Moorman (1993)' ın geliştirdikleri üç boyut altında yirmi ifadeden oluşan ölçekle ölçülmüştür. Örgütsel adalet algısının boyutları ile işyeri izleme faaliyetleri arasında korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, işyeri izleme faaliyetleri ile dağıtım adaleti algısı, işlem adaleti algısı ve etkileşim adaleti algısı arasında olumlu ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent technological developments make monitoring employees and workplaces easier. Extensive use of monitoring activities in workplaces affects behaviors and attitudes of employees. This situation revives organizational justice perception of employees as an important concept for enterprises. The purpose of the study is to explore the relationships between workplace monitoring activities and organizational justice perception of employees. This research is performed on 152 blue collar workers of a marble firm established at Denizli Organized Industrial Zone. Monitoring activities are measured by three items derived from monitoring scale of Oz and others? (1999), workers organizational justice perceptions are measured by twenty items scale of Niehoff and Moorman (1993) under three dimensions. Correlation and regression analysis between organizational justice perception dimensions and workplace monitoring activities are performed. Results show that there is a positive and statistically meaningful relationship between workplace monitoring activities, distribution justice perception, operation justice perception, and interaction justice perception.