Elektroliz ve elektrokimyasal pil ünitelerinde kavram yanılgılarının önlenmesi için Ausubel'in anlamlı öğrenme(sunuş) yöntemine uygun materyal hazırlanması ve uygulanması
Ausubel?s meaningful learning (presentation) method of preparation and implementation of appropriate material for the prevention of misconceptions in electrolysis and electrochemical battery units
- Tez No: 296490
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kavramlar, somut eşya, olaylar veya varlıklar değil, onları belirli gruplar altında topladığımızda ulaştığımız soyut düşünce birimleridir. Kavramlar gerçek dünyada değil, düşüncelerimizde vardır. Kavram öğretimi, bazı kavramların öğrencinin zihninde oluşmasını sağlamak amacıyla yapılır. Öğrenci yeni öğrendiği kavramları zihninde doğru bir şekilde biçimlendirebilirse öğrenmeyi tam ve doğru gerçekleştirmiş olur.Kimya eğitiminin önemli amaçlarından biri öğrencilere kimya konularını anlatabilmek, kavram yanılgılarının oluşmasını önlemek, tam öğrenmeyi gerçekleştirerek öğrencilerin öğrendikleri bilgileri problem çözümünde kullanmalarını sağlamaktır. Soyut kavramların öğrenilmesi çok daha güç ve karmaşık bir süreç olmasından dolayı, kimya eğitimindeki çalışmalar, soyut kavramların öğrenciler tarafından öğrenilme yolları konusunda yoğunlaşmaktadır.Bu çalışmanın amacı, soyut kavramlar içeren elektroliz ve pil ünitelerini sunuş yolu öğretim yöntemine uygun somutlaştırıcı bir model yardımı ile öğrencilere anlatmak ve kavram yanılgılarının oluşmasını önlemektir.Çalışmada iki farklı lisedeki 12.sınıf öğrencilerinden ikişer sınıf deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. Kontrol gruplarında, konular geleneksel öğretim yöntemine göre işlenirken, deney gruplarında konular sunuş yöntemine uygun hazırlanan model kullanılarak işlenmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında, tüm gruplara kimya bilimsel başarı testi ve kimya tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubundan 12 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, deney gruplarının son test başarılarının istatistiksel olarak kontrol gruplarına göre daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin uygulama sonrasında kimya dersine karşı tutumlarında olumlu yönde anlamlı bir farklılık olmuştur. Görüşme sorularının analizlerinden de deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre daha az kavram yanılgısına sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts are not concrete goods, events, or beings; they are the abstract thinking agents that we have reached when collecting under certain groups of units. Concepts do not exist in the real world, but in our thoughts. Concept teaching is used to ensure the formation of some concepts in a student's mind. Provided that the student can grasp new concepts in his/her mind accurately, learning is accomplished completely.One of the significant objectives of chemistry education is to clarify issues for chemistry students, avoid misconceptions, to use the information properly that students are learning while solving the problem. As learning abstract concepts is a harder and complex process, works in the chemistry education focus on the ways of learning abstract concepts by the students.The purpose of this study is to explain electrolysis and battery units and to visualize abstract concepts with the help of a model in accordance with Ausubel?s expository learning theory and to prevent misconceptions.In this study, two experimental and control groups were selected from 12th grade students in different high schools. In control groups, subjects were processed according to the traditional teaching method. In contrast, a model in accord with Ausubel?s expository learning theory was applied in experimental groups. Before and after the application, scientific achievement test and attitude scale as pre-and post-test were applied to all groups. In addition, interviews were conducted with 12 students in the experimental and control groups. The data was analysed using the SPSS statistical program.As a result of the research, the success of the experimental groups proved to be statistically better than control groups. In addition, there has been a positive change in the experimental group students' attitudes towards the chemistry after the application. Analysis of interview questions revealed that the experimental group students had less misconception than control group had.