İlköğretim 4. sınıf Türkçe dersi öğretiminde çoklu zekâ uygulamalarının öğrencilerin okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerileriyle ilgili deneysel bir araştırma
An experimental study about the effect of multiple inteligence applications on students´ apprehending what is being read and written expression skills in teaching of Turkish lesson at fourth class of primary school
  1. Tez No: 296504
  2. Yazar: NECLA BELKIS ÇAYIR ALİHANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Türkçe Dersi öğretiminde çoklu zekâ kuramının okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerisi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Araştırma, 2010-2011 eğitim öğretim yılı 2. döneminde Manisa ili Turgutlu ilçesi Dağmarmara Niyazi Üzmez ilköğretim Okulu 4. sınıflar üzerinde uygulanmıştır. Örneklemdeki 17 öğrenci deney grubunu, 17 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur. Farklı iki şubeden bir grup deney, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenerek çalışma yapılmıştır. Araştırmada ?öntest - sontest kontrol gruplu deney deseni? kullanılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Ş. Dilek Belet (2005) tarafından geliştirilen ?Yazma Becerisi Başarı Testi? ve Ergin Erginer (1998) tarafından geliştirilen ?Okuduğunu Anlama Başarı Testi? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 17 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, normal dağılım göstermediğinden parametrik olmayan yöntemler tercih edilmiştir. Verilerin analizinde Man Whitney U Testi, Wilcoxon testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyledir:1.İlköğretim 4.sınıf Türkçe Dersi öğretiminde Çoklu Zekâ Kuramının kullanıldığı deney grubunda okuduğunu anlama puanları ön test ve son teste göre anlamlı farklılık göstermektedir.2.İlköğretim 4.sınıf Türkçe Dersi öğretiminde Çoklu Zekâ Kuramının kullanıldığı deney grubunda yazma becerileri puanları ön test ve son teste göre anlamlı farklılık göstermektedir3.İlköğretim 4.sınıf Türkçe Dersi öğretiminde Çoklu Zeka Kuramının kullanıldığı deney grubu ile mevcut öğrenme yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun okuduğunu anlama son test puanları deney grubu lehine anlamlı farklılık göstermektedir.4.İlköğretim 4.sınıf Türkçe Dersi öğretiminde Çoklu Zekâ Kuramının kullanıldığı deney grubu ile mevcut öğrenme yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun yazma becerileri son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Dil, Anadil, Türkçe, Türkçe Öğretimi,Türkçe Öğretim Yöntemleri, Okuduğunu Anlama, Yazma Becerisi, Çoklu Zeka Kuramı
Özet (Çeviri)
The effect of multiple inteligence theory on apprehending what is being read and written expression skills in teaching of turkish lesson was investigated in this study.The investigation was applied on all fourth classes at Dagmarmara Niyazi Uzmez primary school in Turgutlu township of Manisa city in Turkey during second school period of 2010-2011 educational term. The experiment and also the control group were constituted by every 17 students in this study. The study was designed by determining one group as the experiment and the other as control group from two different departments. In this study, ?the experiment model with firsttest-lasttest control group? was used.?Writting skill success test? developed by S.Dilek Belet in 2005 and ?Apprehending what is being read success test? developed by Ergin Erginer in 1998 were used as collecting data instruments.The software SPSS version 17 was used in all statistical analyses of the study data. Nonparametric methods were preferred due to the study data obtained did not show normal distribution. Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used in analyzing the data.