Türk İş Hukukunda esnekliğe ilişkin bir düzenleme: Geçici iş ilişkisi
A regulation of flexibility in Turkish Labor Law: Temporary work relation
  1. Tez No: 296589
  2. Yazar: AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAYBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçici iş ilişkisi, ödünç veren işverenin, kendisine iş sözleşmesiyle bağlı işçisini, işçinin yazılı onayını alarak ödünç alan işverene belirli bir süreliğine iş görme borcunu yerine getirmek üzere göndermesi ile gerçekleşen, taraflarını ödünç veren işveren, ödünç alan işveren ve işçinin oluşturduğu üç taraflı hukuki bir ilişkidir. Geçici iş ilişkisi süresince işçi ile ödünç veren işveren arasındaki iş sözleşmesi geçerliliğini sürdürmektedir. Ödünç veren işverenin geçici iş ilişkisinin kurulmasından hiçbir ekonomik menfaat beklentisi bulunmamaktadır. Geçici iş ilişkisinin kurulmasıyla birlikte ödünç veren işveren ile işçi arasındaki iş sözleşmesine ilave olarak ödünç veren işveren ile ödünç alan işveren arasında da geçici iş ilişkisi sözleşmesi ortaya çıkmaktadır. İşçinin ödünç veren işverene karşı bir yükümlülüğü olan iş görme yükümlülüğü geçici iş ilişkisi ile geçici bir süreliğine ödünç alan işverene karşı yerine getirecek olması sonucunda ödünç veren işveren ile işçi arasındaki iş sözleşmesinden doğan hakların ve yükümlülüklerin taraflarında da birtakım değişiklikler meydana gelmektedir.Bu çalışmada, çalışma hayatında esneklik kavramı ve Türk iş hukukunda esnekliğe ilişkin düzenlemeler, Türk İş Hukuku'nda geçici iş ilişkisi kavramı, diğer iş ilişkileri ile arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, geçici iş ilişkisinin türleri incelenecektir. Ayrıca, geçici iş ilişkisinin tarafları, taraflar arasındaki hukuki ilişkiler, tarafların hak ve yükümlülükleri, geçici iş ilişkisine başvurulamayacak haller ve toplu iş hukuku açısından geçici iş ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Temporary work relation is a three-cornered, legal connection to arises when a employer assigns his or her employee, who is bounded to the employer with labor agreement and whose written approval is received, to the charge of another employer for a stated term days with the intention of economical profit or without any expectation for benefit, while the contract between the employee and the or employer still valid.Subsequently, flexibility in working life, relating to flexibility in Turkish labor law and the concept of temporary work relation within Turkish labor law, its elements and types, and the differences between it and similar relationships are presented. Besides again within Turkish labor law, legal relationships between the contractors of the temporary work relation, the rights and the responsibilities of the contractors, the temporary work relation that is enforced through the companies that experience aggregated layoffs, strikes and lockout. Finally, temporary work relation in terms of collective labor law of temporary work relation is analyzed in detail.