Aile işletmelerinde yönetsel liderliğin işgörenlerin motivasyonu üzerine etkileri: Bir uygulama
Executive leadership effects on motivation of employees in family owned companies: An application
- Tez No: 296779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Aile işletmeleri ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Ülkelerin ekonomik hayatında yer alan şirketlerin büyük oranda aile işletmeleri olduğu görülmektedir. Gayri safi milli hasılanın önemli bir kısmı aile işletmeleri tarafından üretilmektedir. Günümüzde işletmelerin başarılarını önemli ölçüde etkileyen iki faktör ön plana çıkmaktadır: Liderlik ve motivasyon. Liderler, çalışanların motivasyonlarını pozitif yönde etkileyecek unsurları belirleyip bunların sürekliliğini temin ederek işletmenin hedefleri doğrultusunda ilerlemesini ve başarıya ulaşmasını sağlamaktadır.Tezde liderlik ile ilgili tanımlar, liderlik fonksiyonları, lider ve yönetici arasındaki farklar, klasik ve modern liderlik kuramları ele alınırken; motivasyonun tanımı ve önemi, motivasyon araçları, teorileri ve işyerinde motivasyonu etkileyen unsurlar, Liderliğin Motivasyon Üzerine Etkileri, Aile İşletmelerinde Liderliğin Motive Edici Uygulamaları da ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Son olarak; konu ile ilgili durum tespiti yapmaya yönelik tanımlayıcı bir araştırmaya yer verilmiştir.Bu araştırmada, aile işletmelerinde yönetsel liderliği davranışlarının işgörenlerin motivasyonu üzerindeki etkisini belirleme amaçlanmıştır Araştırmanın teorik bölümü konuyla ilgili elde edilen kaynaklardan faydalanarak hazırlanmıştır. Uygulanana anket formu, lider ve çalışanlara yönelik olarak iki farklı şekilde hazırlanmıştır. Anket uygulaması, Kütahya ilinde faaliyet gösteren Işılda Süt Sanayi çalışanları ile yapılmıştır. Araştırma amacına dayalı olarak anket yolu ile uygulama yapılan işletmede elde edilen veriler analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family owned Companies are important for National Economies. It is well known most of companies are family owned Companies in National economies. Today, it becomes to loom large, 2 factors that effect success of companies. Leadership and motivation. Leaders determine elements that effect motivation of employes in positive way and ensure these elements consistently, to provide to company pan out and forward company in accordence with company aims.Definitions about leadership, functions of leadership, differences between leader and managers, theory of classical and modern leadership is discussed and description and importance of motivation, instruments and theories of motivation, elements that effects motivation in businesslife, effects of leadership on motivations, appliances of motivation of leadership in family companies, is analysed comprehensively.In this study, It is aimed to determine effects managerial leadership on motivation of employees in family companies. Theorical parts of this study has prepared utilizing obtained bibliography. Applied survey arranged 2 different copy for leaders and employees. Survey applied employees of company founded and named Işılda Süt Sanayi. Study has been done in accordance with aim and obtained datas is commented.