Şevlerin iyileştirilmesinde kullanılan kazıkların davranışları
Behaviours of piles used for slope stabilization
  1. Tez No: 297106
  2. Yazar: OĞUZ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVANUR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kazıklar, duraylı olmayan veya duraysızlık potansiyeli bulunan şevlerin stabilize edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zemin hareketine maruz kalarak yüklenen pasif stabilizasyon kazıklarının tasarımı için, öncelikle kazık davranışının bilinmesi gerekmektedir. Çeşitli parametrelerin kazıkların davranışı üzerindeki etkisi incelenerek tasarımda kullanılacak kesit tesirlerinin ve deformasyonların belirlenmesi gerekmektedir. Literatürde, farklı araştırmacıların bu alanda yaptığı teorik, deneysel ve parametrik birçok çalışma yer almaktadır. Ancak bütün duraysız şevlerin stabilize edilmesinde kullanılan kazıkların tasarımı için ortak kabul gören, genel bir çözüm yöntemi bulunmamaktadır.Bu tez çalışmasında, şevlerin stabilizasyonunda kullanılan kazıkların yapısal tasarımına esas teşkil edecek kesit tesirlerinin belirlenmesine yönelik literatürde önerilen yaklaşımlar incelenmiş ve bu yaklaşımların geçerliliği, Smethurst ve Powrie (2007) tarafından bildirilen, İngiltere'deki bir demiryolu dolgusunun kazıklarla stabilizasyonu vakası üzerinde karşılaştırılmıştır. Aynı vaka sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanılarak iki ve üç boyutlu olarak analiz edilmiştir. Ayrıca malzeme parametrelerindeki değişimin ve kazık sayısının nümerik analizlerin sonuçlarına etkileri parametrik çalışmalar yapılarak incelenmiş ve ölçülen kazık davranışı ile analiz sonuçlarının karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Piles are widely used in stabilizing of unstable and potentially unstable slopes. Primarily, pile behaviour should be known for the design of passive stabilizing piles which are loaded by the soil movement. Forces and deformations to be used in the design, should be determined by investigating effects of various parameters on the pile behaviour. In the literature, there are several theoretical, experimental and parametric studies on this field carried out by different researchers. However, there is not a broadly accepted, general solution for the design of stabilizing piles, applicable to all unstable slopes.In this thesis, the existing approaches in the literature proposed for determining the forces which will be the basis of structural design of piles used for slope stabilization, were examined and validity of these approaches were compared on a case submitted by Smethurst and Powrie (2007), for the stabilization of a railway embankment in England. The same case was analysed by two and three dimensional finite element analysis methods. Also, effects of change in material parameters and number of piles on the results of numerical analyses were examined by parametric studies and a comparison was made between the measured pile behaviour and the results of analyses.