Robotik radyocerrahi ile ikinci seri ışınlama yapılan rekürren baş-boyun kanserlerinde iki farklı fraksiyon şemasının karşılaştırılması
Comparison of two fractionation schemes in treated with robotic radiosurgery with the re-irradiation of locally recurrent head and neck cancers
- Tez No: 297257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında robotik radyocerrahi ile ikinci seri ışınlama yapılan reküren baş-boyun kanserli olgularımızda ardışık fraksinasyon şeması ile günaşırı fraksinasyon şeması sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla anabilim dalımızda Haziran 2007- Mart 2011 tarihleri arasında Cyberknife robotik radyocerrahi sistemi ile tedavi edilen 65 rekürren baş-boyun tümörlü hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların 38'i erkek (%58,5), 27'si kadın olup (%41,5), ortanca yaş 48'dir (15-87 yaş). Hastalar primer hastalık tanılarına göre nazofarinks (30 olgu, %46), larinks (8 olgu, %12), hipofarinks (6 olgu, %9), paranazal bölge (9 olgu, %14) ve oral kavite (12 olgu, %18) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Ortanca radyocerrahi dozu 30 Gy (15 Gy-35 Gy). Hastaların 43'ü ardışık (%66), 22'si günaşırı (%34) fraksiyon şemasıyla tedavi edilmiştir. Hiçbir olguya eş zamanlı KT uygulanmamıştır. Ortanca izlem süresi tüm olgular için 13 aydır (12 ay ardışık grup vs 14 ay günaşırı grup, p=0.9) .Ortanca sağkalım ardışık grupta 12 ay, günaşırı grupta ise 35 aydır ve anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.01). Tüm grup için progresyonsuz sağkalım 10.7 aydır. Lokal hastalık kontrolü 49 (%76) olguda (ardışık grup 29,%67 vs günaşırı grup 20,%90 p=0.08) sağlanmıştır. Ardışık grupta 22 olguda (%51) grad 2-3 yan etki varken günaşırı grupta 10 olguda (%45) grad 2-3 yan etki görüldü (p=0.663). Toplam 11 (%17) hastada kanama saptanmıştır, bunların 7'si (%16) ardışık fraksiyon grubu, 4'ü (%19) günaşırı grubundadır (p=0.846). Ardışık grupta kanamadan ölen 6 (%14) hasta varken, günaşırı grupta ise bu değer 2 (%9) (p=0.009)'dir. 35 Gy ve üzeri dozlarda karotid arter kanama riski artmaktadır. Sağkalım, hastalık kontrolu ve yan etkiler açısından çalışmamızın sonuçları ümit vericidir. Günaşırı şemaya geçiş ile anlamlı sağkalım avantajı sağlanırken, ölümcül kanama riskinin azaltıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we presented our therapeutic results of two reirradiation fractionation scheme in locally recurrent head-and-neck cancer patients treated with robotic radiosurgery. Between June 2007 to March 2011, 65 patients were treated using CyberKnife (Accuray, Sunnyvale, CA) at the Department of Radiation Oncology, Hacettepe University. All patients had recurrent, unresectable, and previously irradiated head-and-neck cancer. The most prominent site was the nasopharynx (46%), and the most common histopathology was epidermoid carcinoma. The planning target volume was defined as the gross tumor volume identified on magnetic resonance imaging and computed tomography. There were 27 female and 38 male patients. The median age was 48 years (range, 15?87 years). The median tumor dose with stereotactic robotic radiosurgery was 30 Gy (range, 15?35 Gy) given in a median of five (range, three to six) fractions. We used two fractionation schemes. Consecutive (43 patients, 66%) and Every other day (EOD) group (22 patients, 34%).Eleven patients (17%) had complete tumor regression, 14 (21.9%) had partial response, and 24 (37%) had stable disease for entire group. Ultimate local disease control achieved in 49 patients (76%), (29 patients, 67%) in consecutive group vs. (20 patients, 90%) in EOD group (p=0.08). The median survival was 13 months (range, 10.8?15.2 months), and the median progression free survival was 10.7 months (p=0.847). We found a significant overall survival difference among consecutive and EOD groups ( 12 months vs. 35 months, p=0.01). One-year progression-free survival and overall survival rates for entire group were 67% and 52%, respectively. Grade II and above late complications were observed in 32 patients (49%). There was no significant difference between groups in term of late effects (Consecutive:22 patients, 51%) vs. (EOD:10 patients, 45.5%) (p=0.6). Eleven patients (16.9%) had carotid blow-out syndrome, and 8 patients (73%) died of carotid artery bleeding (7 patients in consecutive vs. 4 patients in EOD) (p>0.05). We found that carotid bleeding occurred in patients with carotid arteries dose over 35 Gy. Robotic stereotactic radiosurgery is an appealing treatment option for patients with recurrent head and-neck cancer previously treated with radiotherapy. Good local control with considerable one-year survival is achieved with a relatively high rate of morbidity and mortality.