Hemşirelikte profesyonel tutum ve davranışların değerlendirilmesi
Evluation the professional attitude and behavior of nurses
- Tez No: 297304
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma hemşirelerin profesyonel tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir Sağlık Bakanlığı (SB) hastanesi ve bir de özel hastanede çalışan hemşirelerden oluşturuldu. Araştırmanın örneklem grubu amaçlı örneklem yöntemiyle seçildi. (N=250) Veriler, iki bölümden oluşan anket formuyla toplandı. Birinci bölümde; hemşirelerin demografik özellikleri ve mesleki görüşlerine ait verileri içeren 23 soruya yer verildi. İkinci bölümde ise hemşirelerin profesyonel tutum ve davranışlarını belirlemeye ilişkin 32 ifadeden oluşan ?Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri? (MPTE) ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 15,0 istatistik analiz programı ile bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. İstatistikî yöntem olarak; sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi ve varyans analizi, Kruskal Wallis analizi ve ileri analizlerde Tukey HSD testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U analizden yararlanıldı.Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunun kamu hastanesinde çalıştığı, 20-34 yaş arasında, bayan, lisans mezunu ve servis hemşiresi oldukları, haftada 40 saat çalıştıkları, bağımsız hemşirelik fonksiyonlarını(hemşirelik bakımı vb.) kısmen yerine getirdikleri ve hemşirelik işini isteyerek yaptıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
Reyhanoğlu, N. (2011) Determining the Professional Attitude and Behavior of Nurses. Haliç University, Health Sciences Institute, Management in Nursing Care USA. Post Graduate Thesis. Istanbul.This research was realized as descriptive with the objective of determining the professional attitudes and behavior of nurses. The environment for the research was the Ministry of Health Hospital (SB) located in the province of Istanbul Asian side, and also nurses who are employees in a private hospital. Sampling group of the research was selected by using purposeful sampling method. (N=250) Data was collected with a questionnaire form consisting of two sections. In the first section, a total of 23 questions were included containing data of demographic characteristics and professional opinions of nurses. In the second section, the measure ?Professional Attitude Inventory in the Profession? (MPTE) regarding the determination of professional attitude and behavior of nurses consisting of 32 expressions was used. Evaluation of data was realized with SPSS 15,0 statistical analysis program and in computer environment. As statistical method; number, percentage, average, in independent groups t test and variant analysis, Kruskal Wallis analysis and in advanced analysis Tukey HSD test and Bonferroni corrected Mann Whitney U analysis were used.It was determined that most of the nurses who participated in the research worked in public hospital, they were between 20-34 years old, female, with graduate degree and department nurses, and they worked 40 hours per week, they partly fulfilled their independent nursing functions, and they worked as nurses willingly. It was determined that average measurement point of the nurses who participated in the research (N=250) Average measurement point of Professional Attitude Inventory in the Profession was determined to be 139,94±14,63 and mid-level.It was determined that the genders of the nurses included in the scope of the research, the institute and department they worked at, position they were employed, those who participated in scientific events in and outside the institute, loving their profession and satisfaction, following professional publications also affected their professional attitude.