Fındıkpınarı (Mersin) bölgesi kromititlerinin jeokimyası ve petrolojisi
The petrology and geochemistry of chromitites from the fiindikpinari (Mersin)
- Tez No: 580131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fındıkpınarı (Mersin) güneyinde Üst Kretase yaşlı Fındıkpınarı karışığı ve Mersin ofiyoliti bunun üzerine uyumsuzluk ile gelen Alt-Orta-Miyosen yaşlı Kaplankaya Formasyonu ve Karaisalı Formasyonu bulunmaktadır. Çalışma alanında Mersin ofiliyotinin ana bileşenini ileri derecede serpantinleşmiş ultramafik kayaçlar oluşturur. Harzburjit ve dünitler ile temsil edilen manto peridotitleri taneli ve elek doku sunmaktadırlar. Kromititler harzburjitik çevre kayaçlar içerisinde dünitik kılıfla sarılmış olup, saçınımlı bantlı ve masif yapı sunmaktadırlar. Kromit kristallerinde uzama, çekilme, kırılma, parçalanma ve pull-apart (çek-ayır) dokularının gözlenmesi ofiyolitlerin yerleşmesi sırasında şiddetli bir tektonik deformasyon etkisinde kaldığını göstermektedir. Tektonitlerin ana element jeokimyası yitim zonlarında yay önü tektonik ortamlarda tüketilmiş kalıntı peridotitler olduğunu işaret etmektedir. Kromititlerinin mineralojik, dokusal ve jeokimyasal bileşimleri podiform (Alpin) tip kromititler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the south of Fındıkpınarı (Mersin), the Upper Cretaceous the Fındıkpınarı complex and the Mersin ophiolite are overlain by the Lower-Middle-Miocene the Kaplankaya and the Karaisalı formation. Extremely serpentinized ultramafic rocks form the main part of Mersin ophiolite in study area. The mantle peridotites represented by harzburgites and dunites display granular and mesh texture. Chromitites are surrounded by dunitic sheaths in harzburgitic rocks and present scattered, banded and massive structure. Observing the elongation, withdrawal, fracture, fragmentation and pull-apart of chromite crystals show that the ophiolites are subjected to tectonic deformation during the settlement of the ophiolites. The major element geochemistry of the tectonites indicates that they are residual peridotites depleted in fore-arc fore-arc environments in the subduction zones. The mineralogical, textural and chemical compositions of chromitites show that the chromitites are podiform (Alpine) type chromitites.