Fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki kariyerlerinde karşılaştığı problemler
The problems faced by science teachers in their professional careers
  1. Tez No: 961655
  2. Yazar: HÜSEYİN TUGAY KOCAÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BEŞOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde öğretmenlik mesleği öğrencilere eğitim ve öğretim yolculuklarında ışık tutma ve rehber olma konusunda büyük paya sahiptir. Öğretmenler gelecek nesillerin karakterini, değerlerini, ilgi, yetenek ve kişiliklerini geliştirmeleri için onları eğiten, bilgi, beceri, tutum ve yaşam becerilerini geliştiren, onları karşılaşacakları zorluklara hazırlayan, topluma faydalı bireyler olarak yetiştiren değerlerimizdir. Dünyanın her yerinde öğretmenlerin toplum için önemli role sahip olduğu aşikardır. Öğretmenlerin göreve ilk başladıkları yıllarda öz yeterliliklerinden ya da çevresel etmenlerden kaynaklanabilecek problemler ile karşılaştıkları ön görülmektedir. Bu yaşayabilecekleri problemler eğitimin kalitesine olumsuz yönde etki edebilir. Bu çalışmada göreve yeni başlayan ya da az tecrübeli öğretmenlerin karşılaşabileceği muhtemel eksiklikler, yetersizlikler ve olumsuzluklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Pedagojik, akademik ve benzeri öğretmenlik öz yeterlilikleri, hizmet bölgesi ve okulunun yeterlilikleri, öğrenci yeterlilikleri ve öğretim programı hakkında görüşleri olarak dört alt problem oluşturulmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Tarama modellerinden ise kesitsel yöntem ve geçmişe dönük tarama yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada 55 katılımcı 0-3 yıl tecrübeli ve 36 katılımcı 4 yıl ve üzeri tecrübeli fen bilimleri öğretmenlerinden oluşmaktadır. Nicel veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan anket soruları kullanılmıştır. Anket soruları hazırlanırken toplam 8 uzmandan görüş alınmıştır. Anket soruları internet ortamına aktarılıp birçok öğretmene ulaştırılmış ve katılımın gönüllülük esaslı olduğu belirtirmiştir. İstenilen görev süresine göre katılımcı seçildiği için çalışmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda tecrübeli öğretmenlerin göreve başladıklarında kendilerini çoğunlukla yeterli görmedikleri bulunmuştur. Az tecrübeli öğretmenlerin ise tecrübeli öğretmenlere göre kendilerini daha yeterli bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hizmet öncesi dönemde aldıkları eğitimlerin özellikle de okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması gibi uygulamalı eğitimlerin yetersiz olduğunu düşündükleri, pedagojik alanda eksiklikler hissettikleri ve bu eksiklikleri zamanla tecrübe kazanarak geliştirdikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin özellikle ilk görev yerlerinde okulların birçok alanda yetersizliğe sahip olduğu, ilk görev yerlerinde bölgedeki kültüre ve coğrafi şartlara uyum sağlamakta zorlandıkları, aday öğretmenlik döneminde yeterli rehberlik ve yönlendirme alamadıkları, covid19 gibi salgın hastalıklardan dolayı kaygı yaşadıklarını ve bulaş riskinin motivasyonlarını düşürdüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrencilerin hazırbulunuşluk seviyelerinin, fen öğretimi için temel matematik ve Türkçe seviyelerinin yetersiz olduğu, öğrencilerin okul disiplini ve öğrenme motivasyonlarının düşük olduğu, öğrencilerin uzaktan eğitim için gerekli öz disipline sahip olmadığı ve öğrencilerinde covid19 salgın hastalığından dolayı devamsızlık yapmaya meyilli oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretim programı hususunda ise 2018 programının önceki programlara göre bazı eksikliklerin giderilerek daha iyi hale getirildiği ancak yine de eksiklikler içerdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the teaching profession plays a significant role in guiding and illuminating students on their educational journeys. Teachers are our values who educate future generations to develop their character, values, interests, talents, and personalities, enhance their knowledge, skills, attitudes, and life skills, and prepare them to face challenges, nurturing them as beneficial individuals to society. It is evident that teachers hold an important role in society worldwide. It is anticipated that teachers encounter problems arising from self-efficacy or environmental factors during their early years of service. These potential issues can negatively affect the quality of education. This study seeks to identify possible deficiencies, inadequacies, and negativities that newly appointed or less experienced teachers may face. Four sub-problems were formed based on pedagogical, academic, and similar teaching self-efficacy, the competencies of the service area and school, student competencies, and opinions on the curriculum. The study employed a quantitative research method using a survey model, specifically a cross-sectional method and retrospective survey method. In the study, 55 participants are science teachers with 0-3 years of experience, and 36 participants are science teachers with 4 or more years of experience. A questionnaire prepared by the researcher was used to collect quantitative data. Expert opinions were obtained from a total of 8 specialists while preparing the questionnaire. The questionnaire was transferred to an online platform and shared with many teachers, noting that participation was based on voluntariness. The sampling method was determined by selecting participants according to the desired length of service. The study found that experienced teachers generally do not consider themselves sufficient when they begin their careers. In contrast, less experienced teachers felt more competent compared to their experienced counterparts. It was concluded that they perceive their pre-service training, particularly practical trainings like school experience and teaching practice, as inadequate; they feel pedagogical deficiencies, which they gradually improve through experience. Furthermore, it was found that teachers, especially in their first assignments, face inadequacies in many areas of their schools. They struggle to adapt to the local culture and geographical conditions in their initial placements and do not receive adequate guidance and direction during their candidate teaching period. They experienced anxiety due to contagious diseases like COVID-19, which diminished their motivation. The findings also indicated that students' levels of preparedness, as well as their basic mathematics and Turkish skills for science teaching, were insufficient; students had low school discipline and learning motivation; they lacked the self-discipline necessary for remote education; and they were prone to absenteeism due to the COVID-19 pandemic. Regarding the curriculum, it was concluded that the 2018 program was improved by addressing some deficiencies compared to previous programs, yet it still contains shortcomings.