Yüzme havuzlarının su kullanımındaki yeri ve Tekirdağ örneği
Swimming pools, their places in water usage and the samle of Tekirdag
  1. Tez No: 297656
  2. Yazar: EROL ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSTANBULLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ il merkezindeki yüzme havuzlarının su kullanımındaki yeri ve harcanan suyun etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tekirdağ il merkezinde bulunan 37 adet tatlı su kullanan açık yüzme havuzu bu araştırma kapsamında değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada tesadüfî olarak seçilen örnek yüzme havuzunda; birim alandan buharlaşan, sistemden diğer nedenlerle kaybolan su miktarları ve sisteme ilave edilen su miktarları ölçülmüştür. Örnek yüzme havuzunda elde edilen ölçüm sonuçları, 37 adet tatlı su kullanan yüzme havuzları ile oranlama yapılarak toplam buharlaşma, sistem kayıpları ve sisteme ilave edilen su miktarları belirlenmiştir. Sonuç olarak tatlı su kullanan 37 adet yüzme havuzun toplam su yüzey alanı (buharlaşma alanı) 8.960 m2 ve kullanım su hacmi 14.875 m3 olarak ölçülmüştür. İncelenen yüzme havuzlarının aylık ortalama su tüketimi 3328.7 m3 ve yıllık ortalama su tüketimi ise 39944.9 m3 olarak belirlenmiştir. Toplumun yaşam standartlarının artmasıyla birlikte yüzme havuzlarına olan talep, sınırlı tatlı su kaynaklarının tüketiminde, yeni potansiyel olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was made to evaluate the swimming pools located in Tekirdag, their place in water usage and the efficiency of the expended water. Thirty seven swimming pools which are using fresh water. in Tekirdag were analyzed and obtained results are the main subject of this study. In resarch, vapouring water in the unit area, water loss of the system caused by other reasons and the amount of fresh water added to the system was measured in a randomly choosen sample swimming pool. The measurement results of the sample swimming pool were propotioned to the other thirty eight swimming pools and the total evaporation, water loss of the system and the amount of fresh water added to the system were determined. As a result, the total water surface area (evaporation area) of the thirty eight swimming pools was measured as 8.960 m2 and their total water usage was determined as 14.875 m3.The monthly average water usage of the analyzed swimming pools were determined as 3328,7 m3 and water usage was determined as 39944.9 m3 per year. With the improvement of the life standards of the society increasing the request for swimming pools and the number of the swimming pools. This incensement causes higher percentage of water consumption than today. That means: New potential threats against the limited amount of fresh water resources.