Startup şirketlerinin finansman kaynaklarına sektörel bazda erişim analizi
Sector-based analysis of access to funding sources for startup enterprises
- Tez No: 833305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AK BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelişim içerisinde iş modelleri, rekabet, büyüme ve yeniliklerin önem kazandığı bir dünyada startuplar büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak bir startup ilk girişim aşamasından kar elde eden bir şirkete dönüşene kadar finansal ve beşerî durumlara bağlı çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu zorluklardan startup'ın gelişimini olumsuz kılan, ticari ve hatta hayati faaliyetlerini durdurabilecek en kritik nokta finansman kaynaklarına erişimdeki durumu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada sektörel bazlı coğrafik konumun startupların finansman kaynaklarına erişimindeki etkisi, ekonomik krizler de startup yatırımlarının durumu incelenmiştir. Bunların incelenmesindeki amaç küreselleşen bir dünya düzen içinde sektörel farklılıkların startuplar için finansman kaynaklarını ne düzeyde etkilediği ve coğrafik sınırların startup fonlaması üzerindeki etkisini tespit etmektir. Küreselleşme, Türkiye gibi daha az gelişmiş ekosistemlerinin finansman kaynaklarına avantaj sağlamakla birlikte Amerika ve Avrupa startup ekosistemlerinde sektörel bir kümelenme görünmektedir. Kümelenme ile bu bölgelerde finansman kaynaklarına erişimin daha avantajlı olduğu ve küresel krizlerde sağlık,fintech ve yazılım sektörlerinin risklerden korunarak finansman kaynaklarına erişimde daha avanatajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is evident that startups have a great deal of potential in an era where business models, competition, growth, and innovations have become increasingly important to economic and technological development. However, a startup faces various difficulties depending on financial and human conditions until it turns into a profit-making company from the initial startup stage. Among these difficulties, the most critical point that makes the development of the startup negative and can stop its commercial and even vital activities stands out as its access to financial resources. In this study, the effect of sectoral-based geographical location on the access of startups to financial resources and the situation of startup investments in economic crises were examined. This study seeks to determine how sectoral differences affect startup funding in a globalizing world and how geographic boundaries affect startup funding. Although globalization has provided an advantage to less developed ecosystems, such as Turkey, a sectoral clustering has emerged in the US and European startup ecosystems. It has been concluded that access to financial resources is more advantageous in these regions with clustering, and that health, fintech and software sectors are more advantageous in accessing financial resources by protecting them from risks in global crises.